Източник: Световна футболна енциклопедия
  Статията се среща още в Енциклопедии:
  - ОБЩЕСТВО > Спорт

ШВЕЙЦАРИЯ

Държава в Централна Европа с площ 41288 кв. км. и население 7 300 000 жители. Столица Берн. Футболната федерация е основана през 1895 г., член на ФИФА от 1904 г., на УЕФА от 1954 г. Международен дебют през 1905 г. с Франция 0:1. Участва на СП-34 (четвъртфинал), СП-38 (четвъртфинал), СП-50, СП-54 (четвъртфинал), СП-62, СП-66 и СП-94 (осминафинал) при равносметка: 22 мача, 6 победи, 3 равенства, 13 загуби, 33-51 голова разлика. Участва на ЕП-96 при равносметка: 3 мача, 1 равенство, 2 загуби, 1-4 голова разлика. Участва на ОИ-24 (второ място). Играчи: братя Абеглен, Сулзер, Егли, Кун, Барберис, Одермат, Шапюиза, Сфорца, Тюркилмаз, Ботерон. Треньори: Ули Щилике, Рой Ходжсън, Жилбер Грес. Клубове: "Грасхопърс", "Цюрих", "Сервет", "Ксамакс", "Лозанспорт", "Люцерн". Най-голяма победа – 9:0 срещу Литва през 1924 г., най-голямо поражение – 0:9 от Англия през 1909 г. и от Унгария през 1911 г. Цветове на националите: червени фланелки, бели гащета, червени чорапи (резервни: бели фланелки, бели гащета, червени чорапи). Най-голям стадион: "Сент Якоб" в Базел за 60 000 зрители. Страната е сред най-старите футболни държави в Европа, като присъства и при учредяването на ФИФА.

Последна актуализация: 10.05.2004
Начало : За нас : Вашето мнение : Защита на личните данни : Защита на авторските права : За рекламодатели
Галерии : Атлас : Таблици : Мерни единици : Хроника на човечеството : Статистика
Игра : Най-четено : На днешния ден : Личност на деня
Книгоиздателска къща Труд  Сирма Груп  Сирма Медия   Със съдействието на: Oracle Българска телекомуникационна компания