Начало    За нас    Вашето мнение   
 
Енциклопедии Речници Библиотека За студента За ученика За най-малките
 Търсене
 Разглеждане по:
 Тематични области
 Азбучен индекс
 Мултимедийни галерии
 Триизмерен атлас
 Таблици с факти
 Мерни единици
 Хроника на човечеството
 Статистика
Кликни, за да купиш.
   Към Таблици   Източник: Енциклопедия А-Я  

ЛАУРЕАТИ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА (към статия НОБЕЛОВА НАГРАДА )
Година
1901 В. К. Рьонтген (Гер) Я. вант Хоф (Нид) Е. фон Беринг (Гер) Р. Сюли Прюдом (Фр) А. Дюнан (Швейц)
Ф. Паси (Фр)
1902 Х. А. Лоренц (Нид)
П. Зееман (Нид)
Х. Е. Фишер (Гер) Р. Рос (Вбр) Т. Момзен (Гер) Е. Дюкомен (Швейц)
А. Гоба (Швейц)
1903 А. А. Бекерел (Фр)
П. Кюри (Фр)
М. Кюри (Фр)
С. Арениус (Шв) Н. Финсен (Дан) Б. Бьорнсон (Нор) У. Кримър (Вбр)
1904 лорд Рейли (Дж. У. Стрът) (Вбр) У. Рамзи (Вбр) И. Павлов (Рус) Ф. Мистрал (Фр)
Х. Ечегарай-и-Ейсагире (Исп)
Институт за международно право (Бел)
1905 Ф. А. фон Ленард (Гер) А. фон Байер (Гер) Р. Кох (Гер) Х. Сенкевич (Пол) Б. фон Зутнер (Ав)
1906 Дж. Дж. Томсън (Вбр) А. Моасан (Фр) К. Голджи (Ит)
С. Рамон-и-Каял (Исп)
Дж. Кардучи (Ит) Т. Рузвелт (САЩ)
1907 А. А. Майкълсън (САЩ) Е. Бухнер (Гер) Ш. Лаверан (Фр) Р. Киплинг (Вбр) Е. Монета (Ит)
Л. Рено (Фр)
1908 Г. Ж. Липман (Фр) Ъ. Ръдърфорд (Вбр) П. Ерлих (Гер)
И. Мечников (Рус)
Р. Ойкен (Гер) К. Арнолдсон (Шв)
Ф. Байер (Дан)
1909 Г. Маркони (Ит)
К. Ф. Браун (Гер)
В. Оствалд (Гер) Т. Кохер (Швейц) С. Лагерльоф (Шв) О. Бернарт (Бел)
П. Д’Естурнел (Фр)
1910 Й. Д. ван дер Ваалс (Нид) О. Валах (Гер) А. Косел (Гер) П. фон Хайзе (Гер) Международно бюро за мир
1911 В. Вин (Гер) М. Кюри (Фр) А. Гулстранд (Шв) М. Метерлинк (Бел) Т. Асер (Нид)
А. Фрид (Ав)
1912 Н. Г. Дален (Шв) Ф. Гриняр (Фр)
П. Сабатие (Фр)
А. Карел (Фр) Г. Хауптман (Гер) Е. Рут (САЩ)
1913 Х. Камерлингс Онес (Нид) А. Вернер (Швейц) Ш. Рише (Фр) Р. Тагор (Ин) А. Лафонтен (Бел)
1914 М. фон Лауе (Гер) Т. Ричардс (САЩ) Р. Барани (Ав) не се присъжда не се присъжда
1915 У. Х. Браг (Вбр)
У. Л. Браг (Вбр)
Р. Вилщетер (Гер) не се присъжда Р. Ролан (Фр) не се присъжда
1916 не се присъжда не се присъжда не се присъжда В. фон Хейденстам (Шв) не се присъжда
1917 Ч. Г. Баркла (Вбр) не се присъжда не се присъжда К. Гелъруп (Дан)
Х. Понтопидан (Дан)
Международен комитет на Червения кръст
1918 М. Планк (Гер) Ф. Хабер (Гер) не се присъжда не се присъжда не се присъжда
1919 Й. Щарк (Гер) не се присъжда Ж. Борде (Бел) К. Спителер (Швейц) Т. Уилсън (САЩ)
1920 Ш. Е. Гийом (Швейц) В. Нернст (Гер) А. Крог (Дан) К. Хамсун (Нор) Л. Буржоа (Фр)
1921 А. Айнщайн (Гер/Швейц) Ф. Соди (Вбр) не се присъжда А. Франс (Фр) К. Брантинг (Шв)
К. Ланге (Нор)
1922 Н. Бор (Дан) Ф. Астън (Вбр) А. Хил (Вбр)
О. Майерхоф (Гер)
Х. Бенавенте-и-Мартинес (Исп) Ф. Нансен (Нор)
1923 Р. А. Миликан (САЩ) Ф. Прегъл (Ав) Ф. Бантинг (Кан) Дж. Маклауд (Кан) У. Б. Йейтс (Ир) не се присъжда
1924 К. М. Г. Сигбан (Шв) не се присъжда В. Ейнтховън (Нид) В. Реймонт (Пол) не се присъжда
1925 Дж. Франк (Гер)
Г. Л. Херц (Гер)
Р. Зигмонди (Гер/Ав) не се присъжда Дж. Б. Шоу (Вбр) О. Чембърлейн (Вбр)
Ч. Дауес (САЩ)
1926 Ж. Б. Перен (Фр) Т. Сведберг (Шв) Й. Фибигер (Дан) Г. Деледа (Ит) А. Бриан (Фр)
Г. Щреземан (Гер)
1927 А. Х. Комптън (САЩ)
Ч. Т. Р. Уилсън (Вбр)
Х. Виланд (Гер) Ю. Вагнер-Яурег (Ав) А. Бергсон (Фр) Ф. Бюисон (Фр)
Л. Квиде (Гер)
1928 О. У. Ричардсън (Вбр) А. Виндаус (Гер) Ш. Никол (Фр) С. Унсет (Нор) не се присъжда
1929 Л. дьо Брой (Фр) А. Хардън (Вбр)
Х. фон Ойлер-Келпин (Шв)
К. Ейкман (Нид)
Ф. Хопкинс (Вбр)
Т. Ман (Гер) Ф. Келог (САЩ)
1930 Ч. В. Раман (Ин) Х. О. Фишер (Гер) К. Ландщайнер (Ав/САЩ) С. Луис (САЩ) Н. Сьодерблум (Шв)
1931 не се присъжда К. Бош (Гер)
Ф. Бергиус (Гер)
О. Варбург (Гер) Е. Карлфелт (Шв) Дж. Адамс (САЩ)
Н. Бътлър (САЩ)
1932 В. Хайзенберг (Гер) Ъ. Лангмюър (САЩ) Ч. Шерингтън (Вбр) Е. Ейдриън (Вбр) Дж. Голсуърти (Вбр) не се присъжда
1933 Е. Шрьодингер (Ав)
П. Дирак (Вбр)
не се присъжда Т. Морган (САЩ) И. Бунин Н. Ейнджъл (Вбр)
1934 не се присъжда Х. Юри (САЩ) Дж. Уипъл (САЩ)
У. Мърфи (САЩ)
Дж. Майнът (САЩ)
Л. Пирандело (Ит) А. Хендерсън (Вбр)
1935 Дж. Чадуик (Вбр) Ф. Жолио-Кюри (Фр)
И. Жолио-Кюри (Фр)
Х. Шпеман (Гер) не се присъжда К. фон Осиецки (Гер)
1936 В. Ф. Хес (Ав)
К. Д. Андерсън (САЩ)
П. Дебай (Нид/САЩ) Х. Дейл (Вбр)
О. Льови (Гер/САЩ)
Ю. О’ Нийл (САЩ) К. Сааведра Ламас (Ар)
1937 К. Дж. Дейвисън (САЩ)
Дж. П. Томсън (Вбр)
У. Хауърт (Вбр)
П. Карер (Швейц)
А. Сент Дьорди (Ун/САЩ) Р. Мартен дю Гар (Фр) Р. Сесил (Вбр)
1938 Е. Ферми (Ит) Р. Кун (Гер/Ав) К. Хейманс (Бел) П. Бък (САЩ) Международна служба за бежанците "Нансен"
1939 Ъ. О. Лорънс (САЩ) А. Бутенант (Гер)
Л. Ружичка (Швейц)
Г. Домак (Гер) Ф. Силанпя (Фин) не се присъжда
1940 не се присъжда не се присъжда не се присъжда не се присъжда не се присъжда
1941 не се присъжда не се присъжда не се присъжда не се присъжда не се присъжда
1942 не се присъжда не се присъжда не се присъжда не се присъжда не се присъжда
1943 О. Щерн (САЩ) Г. фон Хевеши (Ун/Шв) Е. Дойзи (САЩ)
Х. Дам (Дан)
не се присъжда не се присъжда
1944 И. А. Раби (САЩ) О. Хан (Гер) Дж. Ерлангър (САЩ)
Х. Гасър (САЩ)
Й. Йенсен (Дан) Международен комитет на Червения кръст
1945 В. Паули (Ав/Швейц) А. Виртанен (Фин) А. Флеминг (Вбр)
Е. Чейн (Гер/Вбр)
Х. Флори (Вбр)
Г. Мистрал (Чили) К. Хъл (САЩ)
1946 П. У. Бриджман (САЩ) Дж. Съмнър (САЩ)
Дж. Нортроп (САЩ)
У. Станли (САЩ)
Х. Мълър (САЩ) Х. Хесе (Швейц) Е. Болч (САЩ)
Дж. Мот (САЩ)
1947 Е. В. Епълтън (Вбр) Р. Робинсън (Вбр) К. Кори (САЩ)
Г. Кори (САЩ)
Б. Усай (Ар)
А. Жид (Фр) Съвет на приятелите (Вбр)
Американски комитет на приятелите (САЩ)
1948 П. М. С. Блакет (Вбр) А. Тиселиус (Шв) П. Мюлер (Швейц) Т. С. Елиът (Вбр) не се присъжда
1949 Х. Юкава (Яп) У. Джиок (САЩ) Е. Мониш (Пор)
В. Хес (Швейц)
У. Фокнър (САЩ) Дж. Бойд Ор (Вбр)
1950 С. Ф. Поуел (Вбр) О. Дилс (ФРГ)
К. Алдер (ФРГ)
Ф. Хенч (САЩ)
Е. Кендъл (САЩ)
Т. Райхщайн (Швейц)
Б. Ръсел (Вбр) Р. Бънч (САЩ)
1951 Дж. Д. Кокрофт (Вбр)
Ъ. Т. С. Уолтън (Ир)
Е. Макмилан (САЩ)
Г. Сийбърг (САЩ)
М. Тейлър (ЮАР) П. Лагерквист (Шв) Л. Жуо (Фр)
1952 Ф. Блох (САЩ)
Е. М. Пърсел (САЩ)
А. Мартин (Вбр)
Р. Синг (Вбр)
С. Ваксман (САЩ) Ф. Мориак (Фр) А. Швайцер (Фр)
1953 Ф. Зернике (Нид) Х. Щаудингер (ФРГ) Х. Кребс (Вбр)
Ф. Липман (Гер/САЩ)
У. Чърчил (Вбр) Дж. Маршал (САЩ)
1954 М. Борн (Вбр)
В. В. Г. Боте (ФРГ)
Л. Полинг (САЩ) Дж. Ендърс (САЩ)
Т. Уелър (САЩ)
Ф. Робинс (САЩ)
Ъ. Хемингуей (САЩ) Върховен комисариат на ООН за бежанците
1955 У. Ю. Лемб (САЩ)
П. Куш (САЩ)
В. дю Виньо (САЩ) Х. Теорел (Шв) Х. Лакснес (Исл) не се присъжда
1956 У. Б. Шокли (САЩ)
Дж. Бардийн (САЩ)
У. Х. Братейн (САЩ)
С. Хиншълуд (Вбр)
Н. Семьонов (СССР)
А. Курнан (Фр/САЩ)
В. Форсман (ФРГ)
Д. Ричардс (САЩ)
Х. Хименес (Исп) не се присъжда
1957 Ян Чъннин (Кит/САЩ)
Ли Цундао (Кит/САЩ)
А. Тод (Вбр) Д. Бове (Швейц/Ит) А. Камю (Фр) Л. Пиърсън (Кан)
1958 П. А. Черенков (СССР)
И. М. Франк(СССР)
И. Е. Там (СССР)
Ф. Санджър (Вбр) Дж. Бидъл (САЩ)
Е. Тейтъм (САЩ)
Дж. Ледърбърг (САЩ)
Б. Пастернак (СССР) – отказва наградата Ж. Пир (Бел)
1959 Е. Дж. Сегре (САЩ)
О. Чембърлейн (САЩ)
Я. Хейровски (Чехосл) С. Очоа (Исп/САЩ)
А. Корнбърг (САЩ)
С. Куазимодо (Ит) Ф. Ноел-Бейкър (Вбр)
1960 Д. А. Глейзър (САЩ) У. Либи (САЩ) Ф. Бърнет (Авл)
П. Б. Медауар (Вбр)
Сен-Жон Перс (Фр) А. Лутули (ЮАР)
1961 Р. Хофстетър (САЩ)
Р. Л. Мьосбауер (ФРГ)
М. Калвин (САЩ) Г. фон Бекеши (Ун/САЩ) И. Андрич (Юг) Д. Хамаршелд (Шв)
1962 Л. Д. Ландау (СССР) М. Перуц (Вбр)
Дж. Кендрю (Вбр)
Ф. Крик (Вбр)
Дж. Уотсън (САЩ)
М. Уилкинс (Вбр)
Дж. Стайнбек (САЩ) Л. Полинг (САЩ)
1963 М. Гьоперт-Майер (САЩ)
Х. Йенсен (ФРГ)
Ю. П. Уигнър (САЩ)
К. Циглер (ФРГ)
Дж. Ната (Ит)
Дж. Екълс (Авл)
А. Ходжкин (Вбр)
А. Хъксли (Вбр)
Г. Сеферис (Гър) Международен комитет на Червения кръст
Лига на дружествата на Червения кръст
1964 Ч. Х. Таунс (САЩ)
Н. Г. Басов (СССР)
А. П. Прохоров (СССР)
Д. Крауфут-Ходжкин (Вбр) К. Блох (САЩ)
Ф. Линен (ФРГ)
Ж.-П. Сартър (Фр) – отказва наградата М. Л. Кинг (САЩ)
1965 Ш. Томонага (Яп)
Дж. С. Шуингър (САЩ)
Р. Ф. Фейнман (САЩ)
Р. Удуърд (САЩ) Ф. Жакоб (Фр)
А. Лвоф (Фр)
Ж. Моно (Фр)
М. Шолохов (СССР) Фонд на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ)
1966 А. Каслер (Фр) Р. Мъликен (САЩ) П. Раус (САЩ)
Ч. Хъгинс (САЩ)
Ш. Агнон (Из) Н. Закс (ФРГ) не се присъжда
1967 Х. А. Бете (САЩ) М. Айген (ФРГ)
Р. Нориш (Вбр)
Дж. Портър (Вбр)
Р. Гранит (Шв)
К. Хартлайн (САЩ)
Дж. Уолд (САЩ)
М.-А. Астуриас (Гв) не се присъжда
1968 Л. У. Алварес (САЩ) Л. Онсагер (САЩ) Р. Холи (САЩ)
Х. Г. Корана (САЩ)
М. Ниренбърг (САЩ)
Я. Кавабата (Яп) Р.-С. Касен (Фр)
1969 М. Гел-Ман (САЩ) Д. Бартън (Вбр)
О. Хасъл (Нор)
М. Делбрюк (Гер/САЩ)
А. Хърши (САЩ)
С. Лурия (Ит/САЩ)
С. Бекет (Ир) Международна организация на труда
1970 Х. У. Й. Алфен (Шв)
Л. Й. Ф. Неел (Фр)
Л. Лелоир (Ар) Б. Кац (Вбр)
У. фон Ойлер (Шв)
Дж. Акселорд (САЩ)
А. Солженицин (СССР) Н. Борлауг (САЩ)
1971 Д. Габор (Вбр) Г. Херцберг (Кан/ФРГ) Ъ. Съдърланд (САЩ) П. Неруда (Чили) В. Брант (ФРГ)
1972 Дж. Бардийн (САЩ)
Л. Купър (САЩ)
Дж. Р. Шрифър (САЩ)
К. Анфинсен (САЩ)
С. Мур (САЩ)
У. Стайн (САЩ)
Дж. Еделман (САЩ)
Р. Портър (Вбр)
Х. Бьол (ФРГ) не се присъжда
1973 Л. Есаки (Яп)
И. Гявер (САЩ)
Б. Д. Джоузефсън (Вбр)
Е. О. Фишер (ФРГ)
Дж. Уилкинсън (Вбр)
К. фон Фриш (Ав)
К. Лоренц (Ав)
Н. Тинберген (Нид/Вбр)
П. Уайт (Авл) Х. Кисинджър (САЩ)
Ле Дък Тхо (Виет) – отказва наградата
1974 М. Райл (Вбр)
А. Хюиш (Вбр)
П. Флори (САЩ) А. Клод (Бел/САЩ)
К. дьо Дюв (Бел)
Дж. Паладе (Рум/САЩ)
Е. Юнсон (Шв)
Х. Мартинсон (Шв)
Ш. Макбрайд (Ир)
Е. Сато (Яп)
1975 О. Н. Бор (Дан)
Б. Р. Мотелсон (Дан)
Л. Дж. Рейнуотър (САЩ)
Дж. Корнфорт (Вбр/Авл)
В. Прелог (Швейц)
Д. Балтимор (САЩ)
Р. Дулбеко (САЩ)
Х. Темин (САЩ)
Е. Монтале (Ит) А. Сахаров (СССР)
1976 Б. Рихтер (САЩ)
С. Ч. Тинг (САЩ)
У. Липскъм (САЩ) Б. Блумбърг (САЩ)
Д. Гайдусек (САЩ)
С. Белоу (САЩ) М. Кориган (Вбр)
Б. Уилямс (Вбр)
1977 Ф. У. Андерсън (САЩ)
Н. Ф. Мот (Вбр)
Дж. Х. ван Флек (САЩ)
И. Пригожин (Бел) Р. Гиймен (Фр/САЩ)
А. Шали (САЩ)
Р. Ялоу (САЩ)
В. Алейксандре-и-Мерло (Исп) "Амнести интернешънъл"
1978 П. Л. Капица (СССР)
А. А. Пензиас (САЩ)
Р. У. Уилсън (САЩ)
П. Мичъл (Вбр) В. Арбер (Швейц)
Д. Нейтанс (САЩ)
Х. Смит (САЩ)
И. Сингер (САЩ) М. Бегин (Из)
А. Садат (Ег)
1979 Ш. Л. Глашоу (САЩ)
А. Салам (Пак)
С. Уайнбърг (САЩ)
Х. Браун (САЩ)
Г. Витиг (ФРГ)
А. Кормак (САЩ)
Г. Хаунсфийлд (Вбр)
О. Елитис (Гър) Майка Тереза (Ин)
1980 Дж. У. Кронин (САЩ)
В. Л. Фич (САЩ)
П. Бърг (САЩ)
У. Гилбърт (САЩ)
Ф. Санджър (Вбр)
Б. Бенасераф (САЩ)
Ж. Досе (Фр)
Дж. Снел (САЩ)
Ч. Милош (Пол/САЩ) А. Перес Ескивел (Ар)
1981 Н. Блумберген (САЩ)
А. Л. Шолоу (САЩ)
К. М. Б. Сигбан (Шв)
К. Фукуи (Яп)
Р. Хофман (САЩ)
Д. Хюбъл (САЩ)
Т. Висел (Шв/САЩ)
Р. Спери (САЩ)
Е. Канети (Вбр) Върховен комисариат на ООН за бежанците
1982 К. Г. Уилсън (САЩ) А. Клуг (Вбр) С. Бергстрьом (Шв)
Б. Самуелсон (Шв)
Дж. Вейн (Вбр)
Г. Гарсия Маркес (Кол) А. Мюрдал (Шв)
А. Гарсия Роблес (Мек)
1983 С. Чандрасекар (САЩ)
У. А. Фаулър (САЩ)
Х. Тоб (САЩ/Кан) Б. Макклинтък (САЩ) У. Голдинг (Вбр) Л. Валенса (Пол)
1984 К. Рубия (Ит)
С. ван дер Мер (Нид)
Б. Мерифийлд (САЩ) Н. Йерне (Дан)
Г. Кьолер (ФРГ)
С. Милстейн (Ар/Вбр)
Я. Сейферт (Чехосл) Д. Туту (ЮАР)
1985 К.-О. фон Клицинг (ФРГ) Х. Хауптман (САЩ)
Дж. Карл (САЩ)
М. Браун (САЩ)
Дж. Голдстайн (САЩ)
К. Симон (Фр) Организация "Лекарите в света за предотвратяване на ядрената война"
1986 Е. А. Руска (ФРГ)
Г. К. Биниг (ФРГ)
Х. Рорер (Швейц)
Д. Хършбак (САЩ)
Ли Юан Цъ (Тайв/САЩ)
Дж. Полани (Кан)
С. Коен (САЩ)
Р. Леви-Монталчини (Ит/САЩ)
У. Шоинка (Ниг) Е. Визел (САЩ)
1987 Й. Г. Беднорц (ФРГ)
К. А. Мюлер (Швейц)
Д. Крам (САЩ)
Ж.-М. Лен (Фр)
Ч. Педерсън (САЩ)
С. Тонегава (Яп) Й. Бродски (САЩ) О. Ариас Санчес (КР)
1988 Л. М. Ледърман (САЩ)
М. Шварц (САЩ)
Дж. Стайнбъргър (САЩ)
Й. Дайзенхофер (ФРГ)
Р. Хубер (ФРГ)
Х. Михел (ФРГ)
Дж. Блак (Вбр)
Г. Елион (САЩ)
Дж. Хичингс (САЩ)
Н. Махфуз (Ег) Международни сили на ООН за поддържане на мира
1989 Н. Ф. Рамзи (САЩ)
Х. Г. Демелт (САЩ)
В. Паул (ФРГ)
С. Олтман (САЩ/Кан)
Т. Чек (САЩ)
М. Бишоп (САЩ) Х. Вармъс (САЩ) К. Села (Исп) Далай Лама (Тибет)
1990 Дж. А. Фридман (САЩ)
Х. Кендъл (САЩ)
Р. Е. Тейлър (САЩ/Кан)
Е. Кори (САЩ) Дж. Мъри (САЩ)
Д. Томас (САЩ)
О. Пас (Мек) М. Горбачов (СССР)
1991 П.-Ж. дьо Жен (Фр) Р. Ернст (Швейц) Е. Неер (Гер)
Б. Закман (Гер)
Н. Гордимър (ЮАР) Аун Сан Сучи (Мианмар)
1992 Ж. Шарпак (Фр) Р. Маркъс (САЩ/Кан) Е. Фишър (САЩ)
Е. Кребс (САЩ)
Д. Уолкът (Сейнт Лусия) Р. Менчу (Гв)
1993 Р. Хълс (САЩ)
Дж. Х. Тейлър (САЩ)
К. Мълис (САЩ)
К. Смит (Кан)
Р. Робъртс (САЩ)
Ф. Шарп (САЩ)
Т. Морисън (САЩ) Ф. де Клерк (ЮАР)
Н. Мандела (ЮАР)
1994 К. Г. Шул (САЩ)
Б. Н. Брокхаус (Кан)
Дж. Олах (САЩ) А. Гилман (САЩ)
М. Родбел (САЩ)
К. Ое (Яп) Я. Арафат (Пал)
Ш. Перес (Из)
И. Рабин (Из)
1995 М. Л. Пърл (САЩ)
Ф. Рийнс (САЩ)
П. Крутцен (Нид)
М. Молина (САЩ)
Ф. Роуланд (САЩ)
Е. Люис (САЩ)
К. Нюслайн-Фолхард (Гер)
Е. Уишоус (САЩ)
С. Хийни (Ир) Пъгуошко движение (Вбр)
Дж. Ротблат (Вбр)
1996 Д. М. Лий (САЩ)
Д. Д. Ошероф (САЩ)
Р. К. Ричардсън (САЩ)
Х. Крото (Вбр)
Р. Кърл (САЩ)
Р. Смоли (САЩ)
П. Дохърти (Авл)
Р. Цинкернагел (Швейц)
В. Шимборска (Пол) К. Бело (Изт Тим)
Ж. Рамош-Орта (Изт Тим)
1997 С. Чу (САЩ)
К. Коен-Тануджи (Фр)
У. Д. Филипс (САЩ)
П. Бойър (САЩ)
Дж. Уокър (Вбр)
Й. Скоу (Дан)
С. Прусинър (САЩ) Д. Фо (Ит) Международна кампания за забрана на противопехотните мини
Дж. Уилямс (САЩ)
1998 Х. Л. Щьормер (Гер)
Р. Б. Лафлин (САЩ)
Д. С. Цуи (САЩ)
Дж. Поупъл (Вбр)
В. Кон (Ав)
Р. Фършгот (САЩ)
Л. Игнаро (САЩ)
Ф. Мюрад (САЩ)
Ж. Сарамагу (Пор) Дж. Хюм (Сев. Ир)
Д. Тримбъл (Сев. Ир)
1999 Г. Хофт (Нид)
М. Велтман (Нид)
А. Зевайл (САЩ) Г. Блобел (САЩ) Г. Грас (Гер) "Лекари без граница"
2000 Ж. И. Алфьоров (Рус)
Х. Крьомер (САЩ)
Дж. С.-К. Килби (САЩ)
А. Хийгър (САЩ)
А. Макдиармид (САЩ)
Х. Ширакава (Яп)
А. Карлсон (Шв)
П. Грийнгард (САЩ)
Е. Кандел (САЩ)
Г. Синцзян (Кит) Ким Те Чжун (РКорея)
2001 Е. А. Корнел (САЩ)
В. Кетерле (САЩ/ФРГ)
К. Е. Виман (САЩ)
У. Ноулс (САЩ)
Р. Нойори (Яп)
К. Б. Шарплес (САЩ)
Л. Хартуел (САЩ)
Т. Хънт (Вбр)
П. Нърс (Вбр)
В. С. Найпол (Вбр) Организация на обединените нации
К. Анан
2002 Р. Дейвис Младши (САЩ)
М. Кошиба (Яп)
Р. Джакони (САЩ)
Дж. Б. Фен (САЩ)
К. Танака (Япония)
К. Вютрих (Швейцария)
С. Бренър (Вбр)
Д. Сълстън (Вбр)
Р. Хорвиц (САЩ)
И. Кертис (Унг) Дж. Картър (САЩ)
2003 А. А. Абрикосов (САЩ/Рус)
В. Л. Гинзбург (Рус)
А. Дж. Легет (Вбр/САЩ)
П. Егр (САЩ)
Р. Маккинън (САЩ)
П. Лотърбър (САЩ)
П. Мансфийлд (Вбр)
Дж. М. Кутциа (ЮАР) Ш. Ебади (Иран)
2004 Д. Грос (САЩ)
Х. Д. Полицър (САЩ)
Ф. Уилчек (САЩ)
А. Цихановер (Изр)
А. Хершко (Изр)
Ъ. Роуз (САЩ)
Р. Аксел (САЩ)
Л. Бък (САЩ)
Е. Йелинек (Ав) Вангари Маатаи (Кен)


ЛАУРЕАТИ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА (Икономически науки)
1969 Р. Фриш (Нор)
Я. Тинберген (Нид)
"за създаването и прилагането на динамични модели и използването им за анализ на икономическите процеси"
1970 П. Самуелсън (САЩ) "за научната му дейност, допринесла за развитието на статичната и динамичната икономическа теория, и за приноса му за повишаване на равнището на анализа в икономическата наука"
1971 С. Кузнец (САЩ) "за емпирично обоснованото тълкуване на икономическия растеж, което дава ново, по-задълбочено разбиране както на икономическата и социалната структура, така и на процеса на развитие"
1972 Дж. Хикс (Вбр)
К. Ароу (САЩ)
"за новаторски принос в общата теория за равновесието и в теорията за благосъстоянието"
1973 В. Леонтиеф (САЩ) "за развитие на метода "разходи–резултати" и прилагането му за изследване на важни икономически проблеми".
1974 Г. Мюрдал (Шв)
Ф. фон Хайек (Вбр/Ав)
"за техния пионерен труд в областта на теорията за парите и икономическите колебания и за техния задълбочен анализ на взаимните връзки между икономическите, социалните и институционалните явления"
1975 Л. Канторович (СССР)
Т. Купманс (САЩ)
"за принос към теорията за оптималното разпределение на ресурсите"
1976 М. Фридман (САЩ) "за постижения в областта на анализа на потреблението, историята на паричното обращение и за разработки на монетарната теория, а така също за демонстриране на сложността на политиката на икономическата стабилизация"
1977 Б. Олин (Шв)
Дж. Мийд (Вбр)
"за оригинален принос в теорията на международната търговия и в теорията за движението на капитала".
1978 Х. Саймън (САЩ) "за новаторски изследвания в процеса на вземане на решения в рамките на икономическите организации"
1979 А. Люис (Вбр)
Т. Шулц (САЩ)
"за новаторски изследвания на икономическото развитие, особено на проблемите на развиващите се страни"
1980 Л. Клайн (САЩ) "за създаването на иконометрични модели и прилагането им при анализа на икономическите колебания и на икономическата политика"
1981 Дж. Тобин (САЩ) "за анализа на състоянието на финансовите пазари и тяхното влияние върху политиката на вземане на решения в областта на разходите, заетостта, производството и цените"
1982 Дж. Стиглър (САЩ) "за неговите новаторски изследвания на индустриалните структури, функционирането на пазарите, причините и последиците от държавното регулиране"
1983 Ж. Дебрьо (Фр/САЩ) "за принос в теорията на общото равновесие и на условията, при които общото равновесие съществува в някои абстрактни икономики"
1984 Р. Стоун (Вбр) "за съществен принос в разработката на системата от национални сметки и за значително усъвършенстване на основите на емпиричния икономически анализ"
1985 Ф. Модиляни (САЩ) "за неговите анализи върху поведението на хората по отношение на спестяванията и финансовите пазари"
1986 Дж. Бюканан (САЩ) "за развитие на договорните и конституционните основи на теорията за вземане на икономически и на политически решения"
1987 Р. Солоу (САЩ) "за неговия принос в теорията на икономическия растеж"
1988 М. Але (Фр) "за принос в теорията на пазарите и ефективното използване на ресурсите"
1989 Т. Хавелмо (Нор) "за изясняване на ролята на теорията на вероятностите като основа на иконометрията и за неговия анализ на икономическите структури"
1990 Х. Марковиц (САЩ)
М. Милър (САЩ)
У. Шарп (САЩ)
"за принос в теорията на финансите и по-специално за теорията за портфейлните инвестиции"
1991 Р. Коус (САЩ/Вбр) "за откритието и изясняването на важността на транзакционните разходи и на правото на собственост за институционалните структури и за функционирането на икономиката"
1992 Г. Бекер (САЩ) "за разширяване на областта на микроикономическия анализ към широк кръг човешко поведение и взаимодействие, включително и към непазарно поведение"
1993 Р. Фогел (САЩ)
Д. Норт (САЩ)
"затова, че подновяват изследванията върху стопанската история чрез прилагане на икономическата теория и на количествените методи, за да обяснят стопанските и институционалните промени"
1994 Дж. Харшани (САЩ)
Дж. Наш (САЩ)
Р. Зелтен (Гер)
"за анализ на равновесието в теорията на некоалиционните игри"
1995 Р. Лукас (САЩ) "за развитието и използването на хипотезата за рационалните очаквания, която довежда до изменение на макроикономическия анализ и задълбочаване на разбирането на икономическата политика"
1996 Дж. Мирлийс (Вбр)
У. Викри (Кан)
"за съществен принос в икономическата теория за асиметричната информация"
1997 Р. Мъртън (САЩ)
М. Шоулс (САЩ)
"за техния нов метод за оценка на производни финансови инструменти (деривати)"
1998 А. Сен (Индия) "за н еговия принос в икономиката на благосъстоянието"
1999 Р. Мъндел (Кан) "за анализ на монетарната и фискалната политика при различни обменни курсове и за анализа на оптималните валутни зони"
2000 Дж. Хекман (САЩ)
Д. Макфаден (САЩ)
"за разработените от него теория и методи за анализ на селективни модели"
"за разработените от него теория и методи за анализ на дискретния избор"
2001 Дж. Акерлоф (САЩ)
А. М. Спенс (САЩ)
Й. Стиглиц (САЩ)
"за анализ на функционирането на пазарите в условията на асиметрична информация"
2002 Д. Канеман (САЩ/Израел)
В. Смит (САЩ)
"за използването на психологически методи в икономическата наука, особено при изследване на формирането на съждения и вземането на решения в условия на несигурност"
"за проведените лабораторни експерименти, използвани в емпиричния икономически анализ, особено в изучаването на алтернативните пазарни механизми"
2003 К. Грейнджър (Вбр)
Р. Енгъл (САЩ)
"за разработените от него методи за анализ на икономически времеви редове с общи тенденции – метод на неинертност"
"за разработения от него метод за анализ на икономически времеви редове с времепроменлива изменчивост"
2004 Ф. Е. Кидланд (Нор)
Ед. Е. Прескът (САЩ)
"за приноса им в развитието на макроикономиката: времевата съгласуваност на икономическата политика и движещите сили на бизнес циклите"



ЛАУРЕАТИ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА (Физика)
1901 В. К. Рьонтген (Гер) "като признание за изключително важната му дейност, довела до откриването на нов вид лъчи, наречени на негово име"
1902 Х. А. Лоренц (Нид)
П. Зееман (Нид)
"за техните изключителни заслуги в изследванията на влиянинето на магнетизма върху излъчването"
1903 А. А. Бекерел (Фр)
П. Кюри (Фр)
М. Кюри (Фр)
"за изключителните му заслуги за откриването на естествената радиоактивност"
"за техните изследвания върху радиационните явления, открити от професор А. Бекерел"
1904 лорд Рейли (Дж. У. Стрът) (Вбр) "за изследването на плътността на много важни газове и за откриването на аргона във връзка с тези изследвания"
1905 Ф. А. фон Ленард (Гер) "за неговата работа върху катодните лъчи"
1906 Дж. Дж. Томсън (Вбр) "като признание за големите му заслуги в теоретичните и експерименталните изследвания на протичането на електрически ток през газове"
1907 А. А. Майкълсън (САЩ) "за неговите точни измерителни оптични уреди и за спектралните и метрологичните изследвания, направени с тях"
1908 Г. Ж. Липман (Фр) "за неговия метод за възпроизвеждане на цветове по фотографски път, основан на явлението интерференция"
1909 Г. Маркони (Ит)
К. Ф. Браун (Гер)
"за техния принос в развитието на безжичната телеграфия"
1910 Й. Д. ван дер Ваалс (Нид) "за неговата работа върху уравнението на състоянието на газовете и течностите"
1911 В. Вин (Гер) "за неговите открития на законите за топлинното излъчване"
1912 Н. Г. Дален (Шв) "за изобретяването на автоматичните регулатори в газовите акумулатори, използвани в морските фарове и шамандури"
1913 Х. Камерлингс Онес (Нид) "за неговите изследвания на свойствата на веществата при ниски температури и за получаването за първи път на течен хелий"
1914 М. фон Лауе (Гер) "за откриването на дифракцията на рентгеновите лъчи в кристали"
1915 У. Х. Браг (Вбр)
У. Л. Браг (Вбр)
"за техните заслуги в анализите на кристални структури с рентгенови лъчи"
1916 не се присъжда
1917 Ч. Г. Баркла (Вбр) "за откриването на характеристичното рентгеново лъчение на елементите"
1918 М. Планк (Гер) "като признание за заслугите му за развитието на физиката чрез откриването на енергийния квант"
1919 Й. Щарк (Гер) "за откриването на Доплеровия ефект при каналните лъчи и разцепването на спектралните линии в електрическо поле"
1920 Ш. Е. Гийом (Швейц) "за приноса му към прецизните измервания във физиката с откриването на аномалии в желязно-никелови сплави"
1921 А. Айнщайн (Гер/Швейц) "за заслугите му в теоретичната физика и в частност за откриването на законите на фотоелектрическия ефект"
1922 Н. Бор (Дан) "за заслугите му в изследването на атомната структура и следващото от това излъчване"
1923 Р. А. Миликан (САЩ) "за работата му върху елементарния електрически заряд и фотоелектрическия ефект"
1924 К. М. Г. Сигбан (Шв) "за неговите открития и изследвания в областта на рентгеновата спектроскопия"
1925 Дж. Франк (Гер)
Г. Л. Херц (Гер)
"за откритите от тях закони за съударения на електрони с атоми"
1926 Ж. Б. Перен (Фр) "за работата му върху дискретния строеж на веществото и специално за откритото от него равновесие на утаяване"
1927 А. Х. Комптън (САЩ)
Ч. Т. Р. Уилсън (Вбр)
"за откриването на ефекта, наречен на негово име"
"за метода му да направи пътя на електрически заредените частици видим чрез кондензация на парата"
1928 О. У. Ричардсън (Вбр) "за неговата работа върху термоелектронната емисия, по-специално за откриването на закона, наречен на негово име"
1929 Л. дьо Брой (Фр) "за неговото откритие на вълновата природа на електроните"
1930 Ч. В. Раман (Ин) "за работата му върху разсейването на светлината и откриването на ефекта, наречен на негово име"
1931 не се присъжда
1932 В. Хайзенберг (Гер) "за създаването на квантовата механика, едно от приложенията на която довежда до откриването на алотропните форми на водорода"
1933 Е. Шрьодингер (Ав)
П. Дирак (Вбр)
"за откриването на нови продуктивни форми на атомната теория"
1934 не се присъжда
1935 Дж. Чадуик (Вбр) "за откриването на неутрона"
1936 В. Ф. Хес (Ав)
К. Д. Андерсън (САЩ)
"за откриването на космичните лъчи"
"за откриването на позитрона"
1937 К. Дж. Дейвисън (САЩ)
Дж. П. Томсън (Вбр)
"за експерименталното откритие на дифракцията на електроните от кристали"
1938 Е. Ферми (Ит) "за демонстрирането на нови радиоактивни елементи, получени чрез облъчване с неутрони, и свързаното с тях откритие на ядрени реакции, причинени от бавни неутрони"
1939 Ъ. О. Лорънс (САЩ) "за изобретяването и развитието на циклотрона и за получените с него резултати, по-специално на изкуствените радиоактивни елементи"
1940 не се присъжда
1941 не се присъжда
1942 не се присъжда
1943 О. Щерн (САЩ) "за приноса му в развитието на метода на молекулните снопове и за откриването на магнитния момент на протона"
1944 И. А. Раби (САЩ) "за неговия резонансен метод за регистриране на магнитните свойства на атомното ядро"
1945 В. Паули (Ав/Швейц) "за откриването на принципа на забраната, наречен принцип на Паули"
1946 П. У. Бриджман (САЩ) "за неговите разработки на апаратура, която позволява получаването на екстремално високи налягания, и откритията, които прави с нея"
1947 Е. В. Епълтън (Вбр) "за изследванията му в областта на физиката на високите слоеве на атмосферата, по-специално за откриването на т.нар. Епълтънов слой"
1948 П. М. С. Блакет (Вбр) "за усъвършенстването на метода на Уилсъновата камера и за откритията му в областта на ядрената физика и космичното лъчение"
1949 Х. Юкава (Яп) "за предсказване на съществуването на мезони въз основа на теоретична разработка върху ядрените сили"
1950 С. Ф. Поуел (Вбр) "за развитието на фотографския метод за изучаване на ядрените процеси и за откриването на мезоните със същия метод"
1951 Дж. Д. Кокрофт (Вбр)
Ъ. Т. С. Уолтън (Ир)
"за тяхната новаторска работа върху превръщането на атомните ядра посредством изкуствено ускорени атомни частици"
1952 Ф. Блох (САЩ)
Е. М. Пърсел (САЩ)
"за разработените от тях нови методи за измерване на ядрената магнитна прецесия и откритията, свързани с тях"
1953 Ф. Зернике (Нид) "за демонстрация на фазовоконтрастния метод, по-специално за изобретението на фазовоконтрастния микроскоп"
1954 М. Борн (Вбр)
В. В. Г. Боте (ФРГ)
"за фундаменталните му изследвания по квантова механика, в частност за статистическата интерпретация на вълновата функция"
"за метода на съвпаденията и открититята, направени с него"
1955 У. Ю. Лемб (САЩ)
П. Куш (САЩ)
"за неговите открития относно фината структура на водородния спектър"
"за точното определяне на магнитния момент на електрона"
1956 У. Б. Шокли (САЩ)
Дж. Бардийн (САЩ)
У. Х. Братейн (САЩ)
"за техните изследвания върху полупроводниците и откритието на транзисторния ефект"
1957 Ян Чъннин (Кит/САЩ)
Ли Цундао (Кит/САЩ)
"за тяхното основно изследване на т.нар. закони за четността, което води до важни открития за елементарните частици"
1958 П. А. Черенков (СССР)
И. М. Франк(СССР)
И. Е. Там (СССР)
"за откриването и интерпретацията на ефекта на Черенков"
1959 Е. Дж. Сегре (САЩ)
О. Чембърлейн (САЩ)
"за откриването на антипротона"
1960 Д. А. Глейзър (САЩ) "за изобретяването на мехурчеста камера"
1961 Р. Хофстетър (САЩ)
Р. Л. Мьосбауер (ФРГ)
"за фундаменталните му изследвания на разсейването на електроните от атомното ядро и за откритията му в областта на структурата на нуклоните"
"за неговите изследвания върху резонансното поглъщане на γ-лъчение и свързаното с него откритие, наречено ефект на Мьосбауер"
1962 Л. Д. Ландау (СССР) "за новаторските му теории на кондензираната материя, особено на течния хелий"
1963 М. Гьоперт-Майер (САЩ)
Х. Йенсен (ФРГ)
Ю. П. Уигнър (САЩ)
"за откритието на слоестата структура на атомните ядра"
"за приносите му в теорията на атомното ядро и елементарните частици, особено за откриването и прилагането на основните принципи на симетрия"
1964 Ч. Х. Таунс (САЩ)
Н. Г. Басов (СССР)
А. П. Прохоров (СССР)
"за фундаменталната им работа в областта на квантовата електроника, която води до конструиране на генератори и усилватели на основа на лазерно-мазерния принцип"
1965 Ш. Томонага (Яп)
Дж. С. Шуингър (САЩ)
Р. Ф. Фейнман (САЩ)
"за фундаменталния им труд в квантовата електродинамика с голямо значение за физиката на елементарните частици"
1966 А. Каслер (Фр) "за откритието и развитието на оптичните методи за изучаване на резонанса на Херц в атомите"
1967 Х. А. Бете (САЩ) "за приносите му към теорията на ядрените реакции, в частност за откритията му, свързани с енергийнните източници в звездите"
1968 Л. У. Алварес (САЩ) "за приноса му във физиката на елементарните частици, в частност за откриването на голям брой резонансни състояния и за развитието на методите с водородна мехурчеста камера и на анализа на данни"
1969 М. Гел-Ман (САЩ) "за неговите приноси и открития, отнасящи се до класификацията на елементарните частици и техните взаимодействия"
1970 Х. У. Й. Алфен (Шв)
Л. Й. Ф. Неел (Фр)
"за фундаментални работи и открития в магнитната хидродинамика с плодотворни приложения в различни области на физиката на плазмата"
"за фундаменталната работа и откритията, отнасящи се до антиферомагнетизма и феримагнетизма, които имат решаващо значение за важни приложения във физиката на твърдото тяло"
1971 Д. Габор (Вбр) "за откриването и развитието на холографския метод"
1972 Дж. Бардийн (САЩ)
Л. Купър (САЩ)
Дж. Р. Шрифър (САЩ)
"за тяхната съвместно развита теория на свръхпроводимостта, наричана обикновено BCS-теория"
1973 Л. Есаки (Яп)
И. Гявер (САЩ)
Б. Д. Джоузефсън (Вбр)
"за техните експериментални открития на тунелния ефект в полупроводници и свръхпроводници"
"за теоретично предсказаните свойства на тока на свръхпроводимост през тунелната бариера, в частност на явленията, известни като ефекти на Джоузефсън"
1974 М. Райл (Вбр)
А. Хюиш (Вбр)
"за неговите наблюдения и изобретения, по-специално за метода на апертурния синтез"
"за решителната му роля при откриването на пулсарите"
1975 О. Н. Бор (Дан)
Б. Р. Мотелсон (Дан)
Л. Дж. Рейнуотър (САЩ)
"за откриването на връзката между колективното движение и движението на частиците в атомните ядра и за разработването на теория за структурата на ядрото въз основа на тази връзка"
1976 Б. Рихтер (САЩ)
С. Ч. Тинг (САЩ)
"за работата им по откриването на тежка елементарна частица от нов вид"
1977 Ф. У. Андерсън (САЩ)
Н. Ф. Мот (Вбр)
Дж. Х. ван Флек (САЩ)
"за фундаменталните теоретични изследвания на електронната структура на магнитни и неподредени структури"
1978 П. Л. Капица (СССР)
А. А. Пензиас (САЩ)
Р. У. Уилсън (САЩ)
"за неговите основни изобретения и открития в областта на физиката на ниските температури"
"за откритото от тях космично микровълново фоново лъчение"
1979 Ш. Л. Глашоу (САЩ)
А. Салам (Пак)
С. Уайнбърг (САЩ)
"за техния принос към теорията на обединеното слабо и електромагнитно взаимодействие между елементарните частици, включително предсказването на слабия неутрален ток"
1980 Дж. У. Кронин (САЩ)
В. Л. Фич (САЩ)
"за откриването на нарушаване на основни закони на симетрия при разпадането на неутрални K-мезони"
1981 Н. Блумберген (САЩ)
А. Л. Шолоу (САЩ)
К. М. Б. Сигбан (Шв)
"за приноса им към развитието на лазерната спектроскопия"
"за приноса му към развитието на електронната спектроскопия с висока разделителна способност"
1982 К. Г. Уилсън (САЩ) "за неговата теория за критичните явления във връзка с фазовите преходи"
1983 С. Чандрасекар (САЩ)
У. А. Фаулър (САЩ)
"за теоретичното изучаване на физичните процеси, съществени за структурата и еволюцията на звездите"
"за теоретичното и експерименталното изучаване на ядрените реакции, които са от значение при образуването на химичните елементи във Вселената"
1984 К. Рубия (Ит)
С. ван дер Мер (Нид)
"за техния решаващ принос в големия проект, който доведе до откриването на квантите на полето W- и Z-частиците, носители на слабото взаимодействие"
1985 К.-О. фон Клицинг (ФРГ) "за откриването на квантовия ефект на Хол"
1986 Е. А. Руска (ФРГ)
Г. К. Биниг (ФРГ)
Х. Рорер (Швейц)
"за фундаменталната му работа в областта на електронната оптика и за конструирането на първия електронен микроскоп"
"за конструирането на сканиращ тунелен микроскоп"
1987 Й. Г. Беднорц (ФРГ)
К. А. Мюлер (Швейц)
"за тяхното революционно откритие на свръхпроводимост в керамични материали"
1988 Л. М. Ледърман (САЩ)
М. Шварц (САЩ)
Дж. Стайнбъргър (САЩ)
"за метода на неутринния сноп и демонстрирането на дублетната форма на лептоните чрез откриването на мюонното неутрино"
1989 Н. Ф. Рамзи (САЩ)
Х. Г. Демелт (САЩ)
В. Паул (ФРГ)
"за разработването на метода на разделените осцилиращи полета и използването му във водородния мазер и други атомни часовници"
"за разработване на метода на йонния уловител"
1990 Дж. А. Фридман (САЩ)
Х. Кендъл (САЩ)
Р. Е. Тейлър (САЩ/Кан)
"за техните новаторски изследвания върху дълбокото нееластично разсейване на електрони от протони и свързани неутрони, които са от съществено значение за развитието на кварковия модел във физиката на елементарните частици"
1991 П.-Ж. дьо Жен (Фр) "за изследванията му върху течните кристали и полимерите"
1992 Ж. Шарпак (Фр) "за изобретяването и усъвършенстването на детектори на частици, по-специално на многожичната пропорционална камера"
1993 Р. Хълс (САЩ)
Дж. Х. Тейлър (САЩ)
"за откриването на нов тип пулсар – откритие, което дава нови възможности за изучаване на гравитацията"
1994 К. Г. Шул (САЩ)
Б. Н. Брокхаус (Кан)
"за развитието на методи за разсейване на неутрони, по-специално на неутронната дифракция"
"за развитието на методи за разсейване на неутрони, по-специално на неутронната спектроскопия"
1995 М. Л. Пърл (САЩ)
Ф. Рийнс (САЩ)
"за откриването на тау-лептона"
"за регистрирането на неутриното"
1996 Д. М. Лий (САЩ)
Д. Д. Ошероф (САЩ)
Р. К. Ричардсън (САЩ)
"за откритието на свръхфлуидността на 3He"
1997 С. Чу (САЩ)
К. Коен-Тануджи (Фр)
У. Д. Филипс (САЩ)
"за създаването на методи за охлаждане и управление на атоми с лазерен сноп"
1998 Х. Л. Щьормер (Гер)
Р. Б. Лафлин (САЩ)
Д. С. Цуи (САЩ)
"за откритието на нова форма на квантовата течност с дробно заредени възбуждания"
1999 Г. Хофт (Нид)
М. Велтман (Нид)
"за обясняването на квантовата структура на електрослабото взаимодействие във физиката"
2000 Ж. И. Алфьоров (Рус)
Х. Крьомер (САЩ)
Дж. С.-К. Килби (САЩ)
"за основополагащи работи в областта на информатиката и комуникационните технологии, в частност за разработването на полупроводникови хетероструктури и създаването на бързи опто- и микроелектронни компоненти"
"за основополагащи работи в областта на информатиката и комуникационните технологии, в частност за изобретението на интегралната схема"
2001 Е. А. Корнел (САЩ)
В. Кетерле (САЩ/ФРГ)
К. Е. Виман (САЩ)
"за експерименталното откриване на кондензата на Бозе–Айнщайн в разредени газове на алкални метали и фундаменталните изследвания на кондензата"
2002 Р. Дейвис Младши (САЩ)
М. Кошиба (Яп)
Р. Джакони (САЩ)
"за водещи приноси към астрофизиката, по-специално за откриването на космичните наутрино"
"за водещи приноси в астрофизиката, довели до откриването на космичните рентгенови източници"
2003 А. А. Абрикосов (САЩ/Рус)
В. Л. Гинзбург (Рус)
А. Дж. Легет (Вбр/САЩ)
"за революционния им принос в теорията на свръхпроводимостта и свръхфлуидността"
2004 Д. Грос (САЩ)
Х. Д. Полицър (САЩ)
Ф. Уилчек (САЩ)
"за откриването на асимптотичнатасвобода в теорията на силното взаимодействие"



ЛАУРЕАТИ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА (Химия)
1901 Я. вант Хоф (Нид) "за изключителната му работа по откриване на законите на химичната динамика и осмотичното налягане на разтворите"
1902 Х. Е. Фишер (Гер) "като признание за изключителните му заслуги, свързани със синтеза на въглехидратите и на съединенията от групата на пурина"
1903 С. Арениус (Шв) "като признание за изключителните му заслуги за напредъка на химията с неговата теория за електролитната дисоциация"
1904 У. Рамзи (Вбр) "като признание за заслугите му при откриване на инертните газове във въздуха и определяне на тяхното място в периодичната система"
1905 А. фон Байер (Гер) "за приноса му в развитието на органичната химия и на химичната индустрия чрез работите му върху органичните багрила и хидроароматните съединения"
1906 А. Моасан (Фр) "за големите му заслуги за изследването и изолирането на елемента флуор и за въвеждането на изработената от него електрическа пещ в служба на науката"
1907 Е. Бухнер (Гер) "за неговите биохимични изследвания и откриването на безклетъчната ферментация"
1908 Ъ. Ръдърфорд (Вбр) "за изследванията му върху разпадането на елементите и химията на радиоактивните вещества"
1909 В. Оствалд (Гер) "като признание за работата му в областта на катализата и за неговите изследвания на основните принципи на управление на химичното равновесие и скоростта на химичните реакции"
1910 О. Валах (Гер) "за приноса му в развитието на органичната химия и на химическата промишленост и за пионерската му работа в изучаването на алициклените съединения"
1911 М. Кюри (Фр) "за заслугите й за напредъка на химията чрез откриването на елементите радий и полоний, изолирането на радия и изучаването на природата и състава на този забележителен елемент"
1912 Ф. Гриняр (Фр)
П. Сабатие (Фр)
"за откриването на т. нар. Гриняров реактив, който през последните години дава голям тласък за развитието на органичната химия"
"за неговия метод за хидрогениране на органични съединения в присъствие на фино раздробени метали, с което допринася за развитието на органичната химия"
1913 А. Вернер (Швейц) "за неговата работа върху свързването на атомите в молекулите, с която хвърля нова светлина върху предишните изследвания и открива нови области за изследване, особено в неорганичната химия"
1914 Т. Ричардс (САЩ) "за приноса му за точното определяне на атомните маси на голям брой химични елементи"
1915 Р. Вилщетер (Гер) "за неговите изследвания върху растителните пигменти и по-специално върху хлорофила"
1916 не се присъжда
1917 не се присъжда
1918 Ф. Хабер (Гер) "за синтеза на амоняк от съставящите го елементи"
1919 не се присъжда
1920 В. Нернст (Гер) "като признание за неговата работа в областта на термохимията"
1921 Ф. Соди (Вбр) "за приноса му в химията на радиоактивните вещества и за изследване на произхода и природата на изотопите"
1922 Ф. Астън (Вбр) "за откриването посредством масспектрографа на голям брой изотопи на нерадиоактивни елементи и за формулирането на целочисленото правило"
1923 Ф. Прегъл (Ав) "за открития от него метод за микроанализ на органични съединения"
1924 не се присъжда
1925 Р. Зигмонди (Гер/Ав) "за доказване на хетерогенната природа на колоидните разтвори и за създадените от него методи, които стават основа на съвременната колоидна химия"
1926 Т. Сведберг (Шв) "за работата му върху дисперсните системи"
1927 Х. Виланд (Гер) "за неговите изследвания на състава на жлъчните киселини и на сродни вещества"
1928 А. Виндаус (Гер) "за изследванията му върху стеролите и връзката им с витамините"
1929 А. Хардън (Вбр)
Х. фон Ойлер-Келпин (Шв)
"за техните изследвания върху алкохолната ферментация и ферментационните ензими".
1930 Х. О. Фишер (Гер) "за изследванията му върху структурата на хемина и на хлорофила и особено за синтеза на хемина"
1931 К. Бош (Гер)
Ф. Бергиус (Гер)
"за заслугите им при създаването и развитието на методите за високо налягане в химията"
1932 Ъ. Лангмюър (САЩ) "за забележителните му открития и изследвания в областта на повърхностните явления"
1933 не се присъжда
1934 Х. Юри (САЩ) "за откриването на тежкия водород"
1935 Ф. Жолио-Кюри (Фр)
И. Жолио-Кюри (Фр)
"за получаването на нови радиоактивни елементи"
1936 П. Дебай (Нид/САЩ) "за неговия принос за изясняване на молекулния строеж чрез изследванията му върху диполните моменти и дифракцията на рентгенови лъчи и електрони в газове"
1937 У. Хауърт (Вбр)
П. Карер (Швейц)
"за изследванията му върху въглехидратите и витамин C"
"за изследванията му върху каротеноидите, флавините и витамините A и B2"
1938 Р. Кун (Гер/Ав) "за работата му върху каротеноидите и витамините".
1939 А. Бутенант (Гер)
Л. Ружичка (Швейц)
"за работата му върху половите хормони"
"за неговата работа върху полиметилените и висшите терпени"
1940 не се присъжда
1941 не се присъжда
1942 не се присъжда
1943 Г. фон Хевеши (Ун/Шв) "за работата му по използване на изотопите като индикатори при изучаване на химичните процеси"
1944 О. Хан (Гер) "за откритото от него делене на тежките ядра"
1945 А. Виртанен (Фин) "за неговите изследвания и открития в областта на храненето и по-специално за неговия метод за консервиране на зелен фураж"
1946 Дж. Съмнър (САЩ)
Дж. Нортроп (САЩ)
У. Станли (САЩ)
"за откритието му, че ензимите могат да кристализират"
"за получените от тях ензими и вирусни белтъци"
1947 Р. Робинсън (Вбр) "за изследванията му на растителни продукти с голямо биологично значение и по-специално на алкалоидите"
1948 А. Тиселиус (Шв) "за изследванията му върху електрофорезата и абсорбционния анализ, особено за откритията му, отнасящи се до комплексната природа на белтъчния серум"
1949 У. Джиок (САЩ) "за приноса му в областта на химичната термодинамика, отнасящ се до поведението на веществата при свръхниски температури"
1950 О. Дилс (ФРГ)
К. Алдер (ФРГ)
"за откриването и усъвършенстването на диеновия синтез"
1951 Е. Макмилан (САЩ)
Г. Сийбърг (САЩ)
"за техните открития в химията на трансурановите елементи"
1952 А. Мартин (Вбр)
Р. Синг (Вбр)
"за откриването на разпределителната хроматография"
1953 Х. Щаудингер (ФРГ) "за откритията му в областта на химията на високомолекулните съединения"
1954 Л. Полинг (САЩ) "за изследванията му върху природата на химичната връзка и прилагането им за изясняване структурата на сложните съединения"
1955 В. дю Виньо (САЩ) "за неговата работа върху биохимично важните серни съединения и по-специално за първия синтез на полипептиден хормон".
1956 С. Хиншълуд (Вбр)
Н. Семьонов (СССР)
"за техните изследвания в областта на механизма на химичните реакции"
1957 А. Тод (Вбр) "за работата му върху нуклеотидите и нуклеотидните коензими"
1958 Ф. Санджър (Вбр) "за работата му върху структурата на белтъците, по-специално на инсулина"
1959 Я. Хейровски (Чехосл) "за откриването и разаработването на полярографските методи за анализ"
1960 У. Либи (САЩ) "за неговия метод на използване на въглерод 14 за определяне на възрастта в археологията, геологията, геофизиката и други области на науката"
1961 М. Калвин (САЩ) "за изследванията му върху поглъщането на въглеродния диоксид от растенията"
1962 М. Перуц (Вбр)
Дж. Кендрю (Вбр)
"за техните изследвания на структурата на глобуларните белтъци"
1963 К. Циглер (ФРГ)
Дж. Ната (Ит)
"за откритията им в областта на химията и технологията на висшите полимери".
1964 Д. Крауфут-Ходжкин (Вбр) "за определените от нея чрез рентгенов анализ структури на важни биохимични съединения"
1965 Р. Удуърд (САЩ) "за неговия изключителен принос в изкуството на органичния синтез"
1966 Р. Мъликен (САЩ) "за неговата фундаментална работа върху химичната връзка и електронната структура на молекулите, извършена по метода на молекулните орбитали".
1967 М. Айген (ФРГ)
Р. Нориш (Вбр)
Дж. Портър (Вбр)
"за изследванията му на свръхбързи химични реакции чрез нарушаване на равновесието посредством много кратки енергийни импулси"
"за изследванията им на свръхбързи химични реакции чрез нарушаване на равновесието посредством много кратки енергийни импулси"
1968 Л. Онсагер (САЩ) "за откритието на отношението на взаимност, носещо неговото име, което е фундаментално за термодинамиката на необратимите процеси"
1969 Д. Бартън (Вбр)
О. Хасъл (Нор)
"за приноса им за откриването конформацията и приложението й в химията"
1970 Л. Лелоир (Ар) "за откриването на захарните нуклеотиди и тяхната роля при биосинтезата на въглехидратите".
1971 Г. Херцберг (Кан/ФРГ) "за приноса му в изучаването на електронната структура и геометрията на молекулите и особено на свободните радикали"
1972 К. Анфинсен (САЩ)
С. Мур (САЩ)
У. Стайн (САЩ)
"за работата му върху рибонуклеазата и особено върху връзката между аминокиселинната последователност и биологичноактивната структура"
"за техния принос в изясняването на връзката между химичната структура и каталитичното действие на активния център в молекулата на рибонуклеазата"
1973 Е. О. Фишер (ФРГ)
Дж. Уилкинсън (Вбр)
"за тяхната новаторска работа, извършена независимо един от друг, в химията на органометалните, т. нар. сандвичеви съединения"
1974 П. Флори (САЩ) "за фундаменталните му постижения, както теоретични, така и експериментални, във физикохимията на макромолекулите"
1975 Дж. Корнфорт (Вбр/Авл)
В. Прелог (Швейц)
"за работата му върху стереохимията на ензимокаталитичните реакции"
"за изследванията му върху стереохимията на органичните молекули и реакции"
1976 У. Липскъм (САЩ) "за неговите изследвания върху структурата на бораните, изясняващи въпросите на химичната връзка".
1977 И. Пригожин (Бел) "за приноса му в термодинамиката на неравновесните процеси, и по-специално за теорията на дисипативните структури"
1978 П. Мичъл (Вбр) "за приноса му за изясняване на преноса на биологичната енергия чрез формулирането на хемиосмотичната теория"
1979 Х. Браун (САЩ)
Г. Витиг (ФРГ)
"за получените от тях съответно боро- и фосфоросъдържащи съединения и превръщането им във важни реагенти в органичния синтез"
1980 П. Бърг (САЩ)
У. Гилбърт (САЩ)
Ф. Санджър (Вбр)
"за фундаменталните му изследвания в биохимията на нуклеиновите киселини и особено на рекомбинантните ДНК"
"за приноса им в определянето на последователността на базите в нуклеиновите киселини".
1981 К. Фукуи (Яп)
Р. Хофман (САЩ)
"за теорията, открита от тях независимо един от друг, относно механизма на химичните реакции"
1982 А. Клуг (Вбр) "за развитието на кристалографския метод и изясняване структурата на биологично важните комплекси нуклеинова киселина–белтък"
1983 Х. Тоб (САЩ/Кан) "за изучаването на механизма на реакциите с пренос на електрони, в частност при металните комплексни съединения"
1984 Б. Мерифийлд (САЩ) "за създаване на оригинален метод за химичен синтез върху твърда матрица"
1985 Х. Хауптман (САЩ)
Дж. Карл (САЩ)
"за техния изключителен принос за откриването на директни методи за определяне на структурата на кристалите".
1986 Д. Хършбак (САЩ)
Ли Юан Цъ (Тайв/САЩ)
Дж. Полани (Кан)
"за техните изследвания в областта на динамиката на елементарните химични процеси"
1987 Д. Крам (САЩ)
Ж.-М. Лен (Фр)
Ч. Педерсън (САЩ)
"за създаването и използването на молекули, встъпващи в структурно специфични взаимодействия с висока селективност"
1988 Й. Дайзенхофер (ФРГ)
Р. Хубер (ФРГ)
Х. Михел (ФРГ)
"за определянето на третичната структура на центъра на фотосинтетичната реакция"
1989 С. Олтман (САЩ/Кан)
Т. Чек (САЩ)
"за тяхното откритие на каталитичните свойства на РНК"
1990 Е. Кори (САЩ) "за развитието на теорията и методологията на органичния синтез"
1991 Р. Ернст (Швейц) "за неговия принос в развитието на методологията на ЯМР спектроскопията с висока разделителна способност"
1992 Р. Маркъс (САЩ/Кан) "за неговия принос към теорията на реакциите с пренос на електрони в химичните системи"
1993 К. Мълис (САЩ)
К. Смит (Кан)
"за откриването на метода на полимеразната верижна реакция"
"за фундаменталния му принос в създаването на метода на насочената мутагенеза, основан на олигонуклеотидите, и неговото използване за изучаване на белтъците".
1994 Дж. Олах (САЩ) "за неговия принос в химията на карбокатионите"
1995 П. Крутцен (Нид)
М. Молина (САЩ)
Ф. Роуланд (САЩ)
"за работата им в областта на химията на атмосферата, и по-специално за изучаването на образуването и разлагането на озона"
1996 Х. Крото (Вбр)
Р. Кърл (САЩ)
Р. Смоли (САЩ)
"за откриването на фулерените"
1997 П. Бойър (САЩ)
Дж. Уокър (Вбр)
Й. Скоу (Дан)
"за изясняване на механизма на ензимния процес, лежащ в основата на синтеза на аденозинтрифосфата (АТФ)"
"за откриването на първия йонно-транспортен ензим, натриево-калиева-аденозинтрифосфатаза (Na+, K+-АТФаза)".
1998 Дж. Поупъл (Вбр)
В. Кон (Ав)
"за развитието на изчислителни методи в квантовата химия"
"за развитието на функционалната теорията на плътността"
1999 А. Зевайл (САЩ) "за изследванията му върху преходните състояния на химичните реакции, като използва фемтосекундна спектроскопия".
2000 А. Хийгър (САЩ)
А. Макдиармид (САЩ)
Х. Ширакава (Яп)
"за откриването и разработването на електропроводящи полимери"
2001 У. Ноулс (САЩ)
Р. Нойори (Яп)
К. Б. Шарплес (САЩ)
"за изследванията им върху хирално катализирани реакции на хидрогениране"
"за изследванията му върху хирално катализирани реакции на окисление"
2002 Дж. Б. Фен (САЩ)
К. Танака (Япония)
К. Вютрих (Швейцария)
"за разработените от тях методи за масспектрометричен анализ на биологични макромолекули и белтъци"
"за разработването на метод на ядреномагнитнорезонансната спектроскопия за определяне на триизмерната структура на биологични макромолекули"
2003 П. Егр (САЩ)
Р. Маккинън (САЩ)
"за откриването на канали за водни молекули".
"за структурни и механични изследвания на канали за йонни потоци"
2004 А. Цихановер (Изр)
А. Хершко (Изр)
Ъ. Роуз (САЩ)
"за откриването на убиквитин-опосреденото разграждане на протеините"



ЛАУРЕАТИ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА (Физиология или медицина)
1901 Е. фон Беринг (Гер) "за работата му върху серумната терапия, специално за прилагането й при дифтерия, с което отваря път за медицинската наука и дава на лекарите победоносно средство против болестта и смъртта"
1902 Р. Рос (Вбр) "за трудовете му върху маларията, в които показва как болестта прониква в организма и с които полага основа за успешни изследвания и методи за борба с нея"
1903 Н. Финсен (Дан) "за приноса му в лечението на болестите и специално кожната туберкулоза с концентрирано светлинно лъчение, с което открива нов път за медицинската наука"
1904 И. Павлов (Рус) "като признание за неговата работа върху физиологията на храносмилането, чрез която знанията за важни аспекти в тази област се преобразуват и разширяват"
1905 Р. Кох (Гер) "за изследвания и открития, свързани с туберкулозата"
1906 К. Голджи (Ит)
С. Рамон-и-Каял (Исп)
"за работата им върху структурата на нервната система"
1907 Ш. Лаверан (Фр) "като признание за работата му върху ролята на протозоите като причинители на болести"
1908 П. Ерлих (Гер)
И. Мечников (Рус)
"за работата им върху теорията на имунитета"
1909 Т. Кохер (Швейц) "за работата му върху физиологията, патологията и хирургията на щитовидната жлеза"
1910 А. Косел (Гер) "за приноса му относно химията на клетката, направен чрез неговата работа върху протеините, включени в нуклеиновите субстанции"
1911 А. Гулстранд (Шв) "за работата му върху диоптриката на окото"
1912 А. Карел (Фр) "като признание за неговата работа в хирургията на кръвоносните съдове и трансплантацията на кръвоносни съдове и органи"
1913 Ш. Рише (Фр) "като признание за неговата работа по анафилаксията"
1914 Р. Барани (Ав) "за работата му върху физиологията и патологията на вестибуларния апарат"
1915 не се присъжда
1916 не се присъжда
1917 не се присъжда
1918 не се присъжда
1919 Ж. Борде (Бел) "за откритията му, свързани с имунитета"
1920 А. Крог (Дан) "за неговото откритие на мотора на капилярния регулаторен механизъм"
1921 не се присъжда
1922 А. Хил (Вбр)
О. Майерхоф (Гер)
"за неговото откритие, свързано с производството на топлина в мускулите"
"за неговото откритие на фиксираното взаимоотношение между консумацията на кислород и метаболизма на млечна киселина в мускулите"
1923 Ф. Бантинг (Кан) Дж. Маклауд (Кан) "за откриването на инсулина"
1924 В. Ейнтховън (Нид) "за неговото откритие на механизма на електрокардиограмата"
1925 не се присъжда
1926 Й. Фибигер (Дан) "за откриването на спироптерния карцином"
1927 Ю. Вагнер-Яурег (Ав) "за откриването на терапевтичната стойност на заразяването с малария в лечението на прогресивната парализа"
1928 Ш. Никол (Фр) "за неговата работа върху тифа"
1929 К. Ейкман (Нид)
Ф. Хопкинс (Вбр)
"за неговото откритие на антиневритен витамин"
"за откриването на витамините, стимулиращи процеса на растежа"
1930 К. Ландщайнер (Ав/САЩ) "за откриването на човешките кръвни групи"
1931 О. Варбург (Гер) "за неговото откритие на природата и начина на действие на дихателните ензими"
1932 Ч. Шерингтън (Вбр) Е. Ейдриън (Вбр) "за открития, отнасящи се до функцията на невроните"
1933 Т. Морган (САЩ) "за неговото откритие на ролята, която хромозомите играят в наследствеността"
1934 Дж. Уипъл (САЩ)
У. Мърфи (САЩ)
Дж. Майнът (САЩ)
"за откриването на чернодробната терапия при анемия"
1935 Х. Шпеман (Гер) "за неговото откритие на ефекта организатор в развитието на зародиша"
1936 Х. Дейл (Вбр)
О. Льови (Гер/САЩ)
"за откритията, свързани с химичното предаване на нервните импулси"
1937 А. Сент Дьорди (Ун/САЩ) "за откритията му, свързани с биологичното окисление, главно за откриването на витамин С и катализата на фумаровата киселина"
1938 К. Хейманс (Бел) "за откриването на ролята на синусовия и аортния механизъм в регулацията на дишането"
1939 Г. Домак (Гер) "за откритието на антибактериалния ефект на пронтозила"
1940 не се присъжда
1941 не се присъжда
1942 не се присъжда
1943 Е. Дойзи (САЩ)
Х. Дам (Дан)
"за откриването на химичния строеж на витамин К"
"за откритието на витамин К"
1944 Дж. Ерлангър (САЩ)
Х. Гасър (САЩ)
"за откритията, свързани с многобройните функционални различия на единичните нервни влакна"
1945 А. Флеминг (Вбр)
Е. Чейн (Гер/Вбр)
Х. Флори (Вбр)
"за откриването на пеницилина и лечебното му действие при различни инфекциозни болести"
1946 Х. Мълър (САЩ) "за откритието му относно предизвикването на мутации чрез облъчване с рентгенови лъчи"
1947 К. Кори (САЩ)
Г. Кори (САЩ)
Б. Усай (Ар)
"за откриването на хода на каталитичното превръщане на гликогена"
"за неговото откритие за ролята на хормона на предния дял на хипофизата в метаболизма на захарта"
1948 П. Мюлер (Швейц) "за откриването на високата ефективност на ДДТ като контактна отрова срещу различни членестоноги"
1949 Е. Мониш (Пор)
В. Хес (Швейц)
"за откриването на терапевтичната стойност на левкотомията при някои психози"
"за откриването на функционалната организация на междинния мозък като координатор на дейността на вътрешните органи"
1950 Ф. Хенч (САЩ)
Е. Кендъл (САЩ)
Т. Райхщайн (Швейц)
"за техните открития, свързани с хормоните на надбъбречната кора, тяхната структура и биологично действие"
1951 М. Тейлър (ЮАР) "за откритията, отнасящи се до жълтата треска и начините за борба с нея"
1952 С. Ваксман (САЩ) "за неговото откритие на стрептомицина, първият ефективен антибиотик срещу туберкулозата"
1953 Х. Кребс (Вбр)
Ф. Липман (Гер/САЩ)
"за откриването на цикъла на лимонената киселина"
"за откриването на коензим А и ролята му в междинния метаболизъм"
1954 Дж. Ендърс (САЩ)
Т. Уелър (САЩ)
Ф. Робинс (САЩ)
за откриването на способността на полиомиелитния вирус да расте в култури от различни тъкани"
1955 Х. Теорел (Шв) "за откритията, отнасящи се до природата и начина на действие на окислителните ензими"
1956 А. Курнан (Фр/САЩ)
В. Форсман (ФРГ)
Д. Ричардс (САЩ)
"за откриването на сърдечната катетеризация и проучването на нарушения в кръвообращението"
1957 Д. Бове (Швейц/Ит) "за откриването на синтетични съединения, които потискат действието на някои телесни субстанции, по-специално действието им върху съдовата система и скелетните мускули"
1958 Дж. Бидъл (САЩ)
Е. Тейтъм (САЩ)
Дж. Ледърбърг (САЩ)
"за тяхното откритие, че гените регулират определени химични процеси"
"за неговите открития относно генетичните рекомбинации и организацията на генетичния материал на бактериите"
1959 С. Очоа (Исп/САЩ)
А. Корнбърг (САЩ)
"за откриването на механизмите на биосинтез на РНК и ДНК"
1960 Ф. Бърнет (Авл)
П. Б. Медауар (Вбр)
"за откриването на придобитата имунна толерантност"
1961 Г. фон Бекеши (Ун/САЩ) "за откриването на физическия механизъм на предаване на звука в охлюва"
1962 Ф. Крик (Вбр)
Дж. Уотсън (САЩ)
М. Уилкинс (Вбр)
"за техните открития, отнасящи се до молекулната структура на нуклеиновите киселини и тяхното значение за преноса на информация в живата материя"
1963 Дж. Екълс (Авл)
А. Ходжкин (Вбр)
А. Хъксли (Вбр)
"за техните открития относно йонните механизми, включени във възбуждението и инхибирането в периферните и централните части на клетъчната мембрана на неврона"
1964 К. Блох (САЩ)
Ф. Линен (ФРГ)
"за откритията на механизмите и регулацията на метаболизма на холестерола и мастните киселини"
1965 Ф. Жакоб (Фр)
А. Лвоф (Фр)
Ж. Моно (Фр)
"за техните открития относно генетичния контрол на ензимния и вирусния синтез"
1966 П. Раус (САЩ)
Ч. Хъгинс (САЩ)
"за откриването на тумор-индуциращи вируси"
"за откриването на хормоналното лечение на простатния рак"
1967 Р. Гранит (Шв)
К. Хартлайн (САЩ)
Дж. Уолд (САЩ)
"за техните открития върху първичните физиологични и химични зрителни процеси в окото"
1968 Р. Холи (САЩ)
Х. Г. Корана (САЩ)
М. Ниренбърг (САЩ)
"за дешифрирането на генетичния код и на неговата функция в протеиновия синтез"
1969 М. Делбрюк (Гер/САЩ)
А. Хърши (САЩ)
С. Лурия (Ит/САЩ)
"за откритията, отнасящи се до механизма на репликация и генетичната структура на вирусите"
1970 Б. Кац (Вбр)
У. фон Ойлер (Шв)
Дж. Акселорд (САЩ)
"за техните открития, отнасящи се до хуморалните преносители в нервните окончания и механизмите на тяхното натрупване, освобождаване и инактивиране"
1971 Ъ. Съдърланд (САЩ) "за откритията, отнасящи се до механизма на действие на хормоните"
1972 Дж. Еделман (САЩ)
Р. Портър (Вбр)
"за техните откритията, отнасящи се до химичната структура на антителата"
1973 К. фон Фриш (Ав)
К. Лоренц (Ав)
Н. Тинберген (Нид/Вбр)
"за техните открития относно организацията и проявата на индивидуални и обществени модели на поведение"
1974 А. Клод (Бел/САЩ)
К. дьо Дюв (Бел)
Дж. Паладе (Рум/САЩ)
"за техните открития, имащи значение за структурната и функционалната организация на клетката"
1975 Д. Балтимор (САЩ)
Р. Дулбеко (САЩ)
Х. Темин (САЩ)
"за техните открития относно взаимодействието между туморните вируси и генетичния материал на клетката"
1976 Б. Блумбърг (САЩ)
Д. Гайдусек (САЩ)
"за откриването на нови механизми на възникване и разпространяване на инфекциозните болести"
1977 Р. Гиймен (Фр/САЩ)
А. Шали (САЩ)
Р. Ялоу (САЩ)
"за откриването на пептидни хормони, образуващи се в мозъка"
"за разработването на радиоимунологичния анализ на пептидни хормони"
1978 В. Арбер (Швейц)
Д. Нейтанс (САЩ)
Х. Смит (САЩ)
"за откриването на рестрикционните ензими и за приложението им в решаването на проблеми на молекулярната генетика"
1979 А. Кормак (САЩ)
. Хаунсфийлд (Вбр)
"за разработването на компютърната томография"
1980 Б. Бенасераф (САЩ)
Ж. Досе (Фр)
Дж. Снел (САЩ)
"за откриването на генетично детерминирани структури на клетъчната повърхност, които регулират имунните реакции"
1981 Д. Хюбъл (САЩ)
Т. Висел (Шв/САЩ)
Р. Спери (САЩ)
"за откритията им, отнасящи се до преработването на информация в зрителната система"
"за открития, отнасящи се до функционалната специализация на мозъчните полукълба"
1982 С. Бергстрьом (Шв)
Б. Самуелсон (Шв)
Дж. Вейн (Вбр)
"за откритията им, отнасящи се до простагландините и свързаните с тях биологичноактивни вещества"
1983 Б. Макклинтък (САЩ) "за откритието й на подвижните генни системи"
1984 Н. Йерне (Дан)
Г. Кьолер (ФРГ)
С. Милстейн (Ар/Вбр)
"за откриването и разработването на принципите за производство на моноклонални антитела чрез хибридомна техника"
1985 М. Браун (САЩ)
Дж. Голдстайн (САЩ)
"за техните открития, отнасящи се до регулацията на холестероловия метаболизъм"
1986 С. Коен (САЩ)
Р. Леви-Монталчини (Ит/САЩ)
"за техните открития на факторите на растежа"
1987 С. Тонегава (Яп) "за откриването на генетичните основи за образуването на богато разнообразието от антитела"
1988 Дж. Блак (Вбр)
Г. Елион (САЩ)
Дж. Хичингс (САЩ)
"за откриването на важни принципи на лекарствената терапия"
1989 М. Бишоп (САЩ) Х. Вармъс (САЩ) "за откриването на клетъчния произход на ретровирусните онкогени"
1990 Дж. Мъри (САЩ)
Д. Томас (САЩ)
"за откритията им в областта на трансплантацията на органи и клетки при лечение на заболявания на човека"
1991 Е. Неер (Гер)
Б. Закман (Гер)
"за открития, отнасящи се до функциите на отделните йонни канали в клетките"
1992 Е. Фишър (САЩ)
Е. Кребс (САЩ)
"за откриването на обратимото фосфорилиране на белтъците като биологичен регулаторен механизъм"
1993 Р. Робъртс (САЩ)
Ф. Шарп (САЩ)
"за откриването на прекъснатия строеж на гените"
1994 А. Гилман (САЩ)
М. Родбел (САЩ)
"за тяхното откритие на G-протеините и ролята на тези протеини в трансдукцията на сигнали в клетките"
1995 Е. Люис (САЩ)
К. Нюслайн-Фолхард (Гер)
Е. Уишоус (САЩ)
"за техните открития относно генетичния контрол на ранното ембрионално развитие"
1996 П. Дохърти (Авл)
Р. Цинкернагел (Швейц)
"за техните открития относно специфичността на клетъчната имунна защита"
1997 С. Прусинър (САЩ) "за неговото откритие на прионите – нов биологичен принцип на заразяване"
1998 Р. Фършгот (САЩ)
Л. Игнаро (САЩ)
Ф. Мюрад (САЩ)
"за тяхното откритие относно ролята на азотния оксид като сигнална молекула в сърдечносъдовата система"
1999 Г. Блобел (САЩ) "за откритието, че белтъците съдържат вътрешни сигнали, които управляват техния транспорт и локализация в клетката"
2000 А. Карлсон (Шв)
П. Грийнгард (САЩ)
Е. Кандел (САЩ)
"за техните открития относно трансдукцията на сигнали в нервната система"
2001 Л. Хартуел (САЩ)
Т. Хънт (Вбр)
П. Нърс (Вбр)
"за тяхното откритие на ключови регулатори на клетъчния цикъл"
2002 С. Бренър (Вбр)
Д. Сълстън (Вбр)
Р. Хорвиц (САЩ)
"за откритията им, свързани с генетичното управление на развитието на органите и програмираната смърт на клетките"
2003 П. Лотърбър (САЩ)
П. Мансфийлд (Вбр)
"за техните открития относно изображенията, получени чрез магнитен резонанс"
2004 Р. Аксел (САЩ)
Л. Бък (САЩ)
"за откриването на мирисните рецептори и устройството на на обонятелно-сензорната система"



ЛАУРЕАТИ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА (Литература)
1901 Р. Сюли Прюдом (Фр) "преди всичко за високия идеализъм и за необичайното съчетаване на душевност и талант, за което свидетелстват неговите книги".
1902 Т. Момзен (Гер) "на най-великия жив майстор на исторически произведения, за монументалния му труд "Римска история"
1903 Б. Бьорнсон (Нор) "за неговото значително и многостранно творчество, което се отличава с неподправена свежест и духовност"
1904 Ф. Мистрал (Фр)
Х. Ечегарай-и-Ейсагире (Исп)
"за ярката оригиналност, истинско вдъхновение на поетическото му творчество, отразяващо вярно естествения дух на своя народ"
за творчеството му, заемащо средищно място между класическата и модерната испанска драма
1905 Х. Сенкевич (Пол) "за неговите достойнства като епически писател"
1906 Дж. Кардучи (Ит) "преди всичко за поетическото си творчество"
1907 Р. Киплинг (Вбр) "за голямата си наблюдателност, оригиналността на въображението, богатството на идеи и забележителния талант на разказвача"
1908 Р. Ойкен (Гер) "за усърдното му търсене на истината, проникващата сила на мисълта и широкия мироглед"
1909 С. Лагерльоф (Шв) "за високия идеализъм, яркото въображение и духовната извисеност, които характеризират творчеството й"
1910 П. фон Хайзе (Гер) ""за художествеността, дължаща се на идеализма, който той показва в продължение на дълъг продуктивен творчески път""
1911 М. Метерлинк (Бел) "предимно за драматургичното му творчество"
1912 Г. Хауптман (Гер) "за приноса му в развитието на немската драма и театър"
1913 Р. Тагор (Ин) "за дълбоко прочувствените, оригинални и прекрасни стихове, в които с изключително майсторство е изразил своето поетическо мислене"
1914 не се присъжда
1915 Р. Ролан (Фр) "преди всичко за романа "Жан Кристоф", както и за възвишения идеализъм на неговото творчество"
1916 В. фон Хейденстам (Шв) ""за новаторското му творчество""
1917 К. Гелъруп (Дан)
Х. Понтопидан (Дан)
"за многостранното, богато и проникнато от високи идеали творчество"
"за автентичното описание на съвременния живот в Дания"
1918 не се присъжда
1919 К. Спителер (Швейц) "високата оценка на неговия епос "Олимпийска пролет"
1920 К. Хамсун (Нор) ""за романа "Благодатта на земята""
1921 А. Франс (Фр) "за блестящи литературни постижения, характеризиращи се с благородство на стила, дълбоко съчуствие към човека и с истински галски темперамент"
1922 Х. Бенавенте-и-Мартинес (Исп) "за умението, с което продължава да развива славната традиция на испанската драма"
1923 У. Б. Йейтс (Ир) "за вдъхновената му поезия, която в изящна художествена форма изразява духа на една нация"
1924 В. Реймонт (Пол) "за романа "Селяни"
1925 Дж. Б. Шоу (Вбр) "за творчеството си, проникнато от хуманизъм, в което съчетава сатирата с необикновена поетична красота"
1926 Г. Деледа (Ит) "за тънкото й умение да пресъздава живота на родното си място в контекста на общочовешки проблеми"
1927 А. Бергсон (Фр) "за неговите богати и обновяващи идеи и за брилянтната вещина, с която са представени"
1928 С. Унсет (Нор) "за майсторството, с което описва средновековната история на скандинавските страни"
1929 Т. Ман (Гер) ""особено за романа "Буденброкови" като класическа творба на съвременната литература""
1930 С. Луис (САЩ) "за изкуството му да изобразява ярко и графично и способността да създава с духовитост и хумор нов тип характери"
1931 Е. Карлфелт (Шв) за поетическите му творби
1932 Дж. Голсуърти (Вбр) ""за забележителното му повествователно изкуство, достигнало най-ярката си форма в "Сага за Форсайтови"."
1933 И. Бунин "за взискателното изкуство, с което продължава класическата руска традиция в прозата"
1934 Л. Пирандело (Ит) "за неговото смело и изкусно възраждане на драматичното и сценичното изкуство"
1935 не се присъжда
1936 Ю. О’ Нийл (САЩ) "за силата, чесността и дълбоките чувства в драматургичните му творби, които въплъщават оригиналната концепция за трагедията"
1937 Р. Мартен дю Гар (Фр) "за художествената сила и правдивост, с която описва противоречията между поколенията, както и някои основни аспекти на съвременния живот"
1938 П. Бък (САЩ) "за богато и вярно описание на селския живот в Китай и за биографичните й шедьоври"
1939 Ф. Силанпя (Фин) "за романите му, посветени на природата, живота и нравите в родната му страна, разкрити с интелектуална прозорливост и лирична мекота"
1940 не се присъжда
1941 не се присъжда
1942 не се присъжда
1943 не се присъжда
1944 Й. Йенсен (Дан) "за умението му да съчетава поетичното въображение със силно интелектуално присъствие"
1945 Г. Мистрал (Чили) "за лиричната й поезия, която, вдъхновена от силни чувства, е направила името й символ на идеалистичните стремежи на целия латиноамерикански свят"
1946 Х. Хесе (Швейц) "за неговото вдъхновено творчество, което проникновено представя класически хуманни идеали и високи качества на стила"
1947 А. Жид (Фр) "за всестранно и артистично значими творби, в които човешките проблеми са представени със смела любов към истината психологическо проникновение"
1948 Т. С. Елиът (Вбр) "за неговия изключителен пионерски принос към поезията на днешния ден"
1949 У. Фокнър (САЩ) "за големия му и уникален в художествено отношение принос към американския роман"
1950 Б. Ръсел (Вбр) "като един от ярките представители на рационалността и хуманността на нашето време, като един смел защитник на свободното слово и свободата на мисълта в Западния свят"
1951 П. Лагерквист (Шв) "за художествената сила и оригиналните идеи в произведенията му"
1952 Ф. Мориак (Фр) "за дълбокото духовно разбиране и худажествената сила, с които в романите си прониква в драмата на човешкия живот"
1953 У. Чърчил (Вбр) "за забележителните му исторически и биографични трудове, както и за блестящите му речи"
1954 Ъ. Хемингуей (САЩ) "за майсторството на повествователното изкуство, доказано и в "Старецът и морето", и за влиянието, което оказва върху стила на съвременната проза"
1955 Х. Лакснес (Исл) "за епическата сила, с която възражда белетристичното изкуство в Исландия"
1956 Х. Хименес (Исп) "за своята лирична поезия, в която испанският език придобива артистична чистота и художествена извисеност"
1957 А. Камю (Фр) "като един от най-добрите майстори на словото и за блестящия си стил"
1958 Б. Пастернак (СССР) – отказва наградата "за неговия роман "Доктор Живаго"
1959 С. Куазимодо (Ит) "за неговата лирична поезия, която изразява трагизма на съвременния живот"
1960 Сен-Жон Перс (Фр) "за извисения полет на въображението и въздействащата образност на поезията му, която по един фантастичен начин отразява своето време"
1961 И. Андрич (Юг) "за епическата сила, с която проследява темите и рисува човешките съдби от историята на своята страна"
1962 Дж. Стайнбек (САЩ) "за реалистичните му и с богата образност творби, в които съчетава лек хумор с остро социално чувство"
1963 Г. Сеферис (Гър) "за неговите забележителни лирични творби, вдъхновени от дълбоко усещане за гръцкия културен свят"
1964 Ж.-П. Сартър (Фр) – отказва наградата "за творчеството му, което, богато на идеи и изпълнено със свободолюбие, оказва силно влияние върху нашата епоха"
1965 М. Шолохов (СССР) "за артистичната сила и цялост на неговата литература, с която представя епичния живот на Дон и разкрива експресивно този исторически период от живота на руския народ"
1966 Ш. Агнон (Из) Н. Закс (ФРГ) "за изключително характерното повествователно изкуство с теми от живота на еврейския народ"
"за нейните изтъкнати лирични и драматургични творби, отразяващи съдбата на евреите със затрогваща сила"
1967 М.-А. Астуриас (Гв) "за яркото му постижение, дълбоко вкоренено в националните черти и традиции на латиноамериканските народи"
1968 Я. Кавабата (Яп) "за повествователното майсторство, което с тънък усет изразява същността на японския дух"
1969 С. Бекет (Ир) ""за неговото творчество, което в новите форми на романа и драмата превръща нищетата на съвременния човек в радост""
1970 А. Солженицин (СССР) "за нравствената сила на творчеството му, почерпена от традициите на великата руска литература"
1971 П. Неруда (Чили) "като признание за поетическата сила, с която пресъздава съдбата и мечтите на народите от Латинска Америка, както и за солидарността му към потиснатите и преследваните по целия свят"
1972 Х. Бьол (ФРГ) "за целокупното му творческо дело, което чрез комбинация от широка панорама на неговото време и особена чувствителност и описание на характерите е допринесло за възраждане на немската литература"
1973 П. Уайт (Авл) "за епическото му и изпълнено с психологизъм творчество, което въвежда в литературата един нов континент"
1974 Е. Юнсон (Шв)
Х. Мартинсон (Шв)
за цялостното им творчество
1975 Е. Монтале (Ит) "за неговата характерна поезия, в която високохудожествено интерпретира общочовешки проблеми"
1976 С. Белоу (САЩ) "за разбирането на човека и тънките анализи на съвременната култура, които съчетава в своето творчество"
1977 В. Алейксандре-и-Мерло (Исп) "за високи постижения в поезията, в която осветява мястото на човека в космоса и в съвременното общество и представя обновяването на испанската поезия между войните"
1978 И. Сингер (САЩ) за цялостното му творчество
1979 О. Елитис (Гър) "за поезията му, която на фона на гръцката традиция описва с чувствена сила и интелектуална яснота борбата на съвременния човек за свобода и съзидание"
1980 Ч. Милош (Пол/САЩ) "за безкомпромисната яснота, с която дава израз на застрашеното положение на човека в един свят на остри конфликти"
1981 Е. Канети (Вбр) "за творби, белязани с широки възгледи, богатство на идеи и артистична сила"
1982 Г. Гарсия Маркес (Кол) "за творчеството му, в което фантастичното и реалистичното са съчетани в един богато изграден свят на въображението"
1983 У. Голдинг (Вбр) "за романите му, които с яснотата на реалистичното си повествование и разнообразието и универсалността на мита хвърлят светлина върху състоянието на човека в днешния свят"
1984 Я. Сейферт (Чехосл) "за поезията, надарена със свежест, чувственост и богато въображение"
1985 К. Симон (Фр) "за творчеството му, което съчетава поетичното и живописното начало"
1986 У. Шоинка (Ниг) "за откриване на широка културна перспектива и за поетично пресъздаване на драмата на живота"
1987 Й. Бродски (САЩ) "литературно творчество от изключителен мащаб, белязано от дълбока интелектуалност и поетичност"
1988 Н. Махфуз (Ег) "за творчеството му, което придава на арабската белетристика общочовешко звучене"
1989 К. Села (Исп) "за богатото му творчество, което е израз на необичайна гледна точка за човешката слабост и уязвимост"
1990 О. Пас (Мек) "за вдъхновено творчество с широки хоризонти, характеризиращо се с чувствена интелигентност и хуманистична насоченост"
1991 Н. Гордимър (ЮАР) за цялостното й творчество
1992 Д. Уолкът (Сейнт Лусия) ""за блестящото му поетическо творчество, проникващо в дълбините на историята, вдъхновено от сливането на няколко култури""
1993 Т. Морисън (САЩ) "за романите й, които се отличават със силата на въображението и поетически талант и пресъздават съществена страна на американската действителност"
1994 К. Ое (Яп) "за творчеството му, което с поетическа сила създава измислен свят, където живот и мит се сливат, за да създадат смущаваща картина на затрудненията пред хората в наши дни"
1995 С. Хийни (Ир) "за творби с лирическа красота и нравствена дълбочина, които възхваляват всекидневните чудеса и живото минало"
1996 В. Шимборска (Пол) "за поезията й, която с иронична прецизност, позволява на историческия и биологически контекст да разкрие фрагменти от човешката реалност"
1997 Д. Фо (Ит) "за творчеството му, в което си съперничи с шутовете от средновековието в острата критика на властта и подкрепя достойнството на потъпканите"
1998 Ж. Сарамагу (Пор) "за творчеството му, което с притчи, почиващи на въображение, състрадание и ирония отново и отново ни позволява да осмислим изплъзващата се реалност"
1999 Г. Грас (Гер) "за творчеството му, чиито игриви черни басни обрисуват забравеното лице на историята"
2000 Г. Синцзян (Кит) ""за едно творчество с универсална валидност, горчиви прозрения и лингвистична изобретателност, което откри нови пътища пред китайската драма и роман""
2001 В. С. Найпол (Вбр) "за това, че е обединил възприемчиво повествование с неподкупен критичен поглед в творби, които ни заставят да се убедим в реалността на подтискащи истории"
2002 И. Кертис (Унг) "" за творбите му, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварската тирания на историята""
2003 Дж. М. Кутциа (ЮАР) "за романите му, характеризиращи се с майсторска композиция, наситен диалог и аналитична брилянтност"
2004 Е. Йелинек (Ав) ""за потока гласове и контрагласове в романите и пиесите, които с изключително езиково умение разкриват абсурдността на клишетата в обществото и тяхната подчиняваща сила""



ЛАУРЕАТИ НА НОБЕЛОВА НАГРАДА (Мир)
1901 А. Дюнан (Швейц)
Ф. Паси (Фр)
за неговата инициатива, довела до създаването на Международния Червен кръст
"като основател и лидер на първото Френско дружество за мир"
1902 Е. Дюкомен (Швейц)
А. Гоба (Швейц)
за дейността им, свързана с международния арбитраж
1903 У. Кримър (Вбр) "за усилията му за установяване на мир в света чрез международен арбитраж"
1904 Институт за международно право (Бел) за цялостната му дейност в областта на кодификацията на международното право, за решаването на международноправните проблеми и за утвърждаването на справедливостта и хуманизма в международните отношения
1905 Б. фон Зутнер (Ав) за нейната пацифстка дейност
1906 Т. Рузвелт (САЩ) "за изключителната му роля при подписването на Портсмътския мирен договор"
1907 Е. Монета (Ит)
Л. Рено (Фр)
за изключителния им принос в полза на мира и разбирателството между народите
1908 К. Арнолдсон (Шв)
Ф. Байер (Дан)
"за техния принос в областта на пацифисткото движение"
1909 О. Бернарт (Бел)
П. Д’Естурнел (Фр)
"за усилията им за арбитражните договори между Франция и другите страни – политика, възприета извън границите на Франция"
1910 Международно бюро за мир за неговата дейност, свързана с организирането на конференции и воденето на преговори за разоръжаване
1911 Т. Асер (Нид)
А. Фрид (Ав)
"като пионер в областта на международноправните отношения, заслужил репутацията си на един от най-големите специалисти в областта на съвременнната юриспруденция"
1912 Е. Рут (САЩ) "за усилията му за поддържане на мира в Западното полукълбо чрез международни договори, международен съд и арбитраж"
1913 А. Лафонтен (Бел) "като предан лидер на пацифисткото движение и един от най-информираните дейци, работещи в сферата на движението за мир"
1914 не се присъжда
1915 не се присъжда
1916 не се присъжда
1917 Международен комитет на Червения кръст "за доброволна и безпристрастна хуманитарна дейност в подкрепа на международното разбирателство и мира"
1918 не се присъжда
1919 Т. Уилсън (САЩ) "като признание за неговата мирна програма и работата му за създаването на ОН по време на Парижката мирна конференция 1919–1920"
1920 Л. Буржоа (Фр) "за неговия дипломатически такт и за усилията му да бъде установен мир в света посредством международен арбитраж"
1921 К. Брантинг (Шв)
К. Ланге (Нор)
"за пропагандирането на арбитража като средство за разрешаване на международните конфликти, за непоколебимата привързаност към делото на мира и международното сътрудничество"
1922 Ф. Нансен (Нор) "за всеобхватната му дейност в полза на безпомощните"
1923 не се присъжда
1924 не се присъжда
1925 О. Чембърлейн (Вбр)
Ч. Дауес (САЩ)
"като признание за неговата работа по Локарнските споразумения 1925"
"за работата му като председател на репарационната комисия и за изработването на план "Дауес"
1926 А. Бриан (Фр)
Г. Щреземан (Гер)
"за техния принос за изготвянето на Локарнските спораумения 1925"
1927 Ф. Бюисон (Фр)
Л. Квиде (Гер)
"като признание за изграденото във Франция и Германия обществено мнение в подкрепа на мирното сътрудничество между народите"
1928 не се присъжда
1929 Ф. Келог (САЩ) "за изключителния му принос в подготовката на международното антивоенно споразумение"
1930 Н. Сьодерблум (Шв) като признание за приноса му към мира посредством религиозно обединение
1931 Дж. Адамс (САЩ)
Н. Бътлър (САЩ)
"за изключителни заслуги в областта на социалното дело, за съхраняването и разпространяването на пацифистките идеи, за защита на гражданските права и свободи"
"за неговата неизчерпаема енерия в полза на делото на мира, за приноса му в създаването на фондация "Карнеги" за международен мир и пакта "Бриан–Келог"
1932 не се присъжда
1933 Н. Ейнджъл (Вбр) "за принос към обществото"
1934 А. Хендерсън (Вбр) "за свръхчовешки усилия в провеждането на идеята за разоръжаване"
1935 К. фон Осиецки (Гер) за пацифистката му дейност
1936 К. Сааведра Ламас (Ар) за ролята му на миротворец във войната между Боливия и Парагвай
1937 Р. Сесил (Вбр) като признание за усилията му в работата на ОН
1938 Международна служба за бежанците "Нансен" за нейната цялостна дейност по оказването на помощ на бежанците от различните страни
1939 не се присъжда
1940 не се присъжда
1941 не се присъжда
1942 не се присъжда
1943 не се присъжда
1944 Международен комитет на Червения кръст "за доброволна и безпристрастна хуманитарна дейност в подкрепа на международното разбирателство и мира"
1945 К. Хъл (САЩ) "за утвърждаване на мира в Западното полукълбо, за подписване на международни търговски договори и за усилията му за учредяване на ООН"
1946 Е. Болч (САЩ)
Дж. Мот (САЩ)
"за продължителната и неотслабваща борба за мир"
1947 Съвет на приятелите (Вбр)
Американски комитет на приятелите (САЩ)
като признание за историческия принос на квакерите в оказването на хуанитарна помощ, създаването на приятелски отношения между народите и неотстъпната им борба за мир
1948 не се присъжда
1949 Дж. Бойд Ор (Вбр) "за усилията му не само да спаси човечеството от недоимък, но и да създаде основа за мирно сътрудничество между класи, нации и раси"
1950 Р. Бънч (САЩ) "за благоприятно решаване на близкоизточния конфликт"
1951 Л. Жуо (Фр) за приноса му в развитието на международното синдикално движение
1952 А. Швайцер (Фр) като основател и ръководител на болница за тропични болести в Габон
1953 Дж. Маршал (САЩ) "за заслугите му в изграждането на следвоенна Европа"
1954 Върховен комисариат на ООН за бежанците за дългогодишна и безкористна работа в подкрепа на бежанците и за усилията му да привлича вниманието на правителствата на държавите към бежанските проблеми
1955 не се присъжда
1956 не се присъжда
1957 Л. Пиърсън (Кан) "за изключителни заслуги в решаването на Суецката криза"
1958 Ж. Пир (Бел) "за усилията му да подпомага бежанците да напуснат лагерите и да се върнат в живота на свободата и достойнството"
1959 Ф. Ноел-Бейкър (Вбр) "за познанията му в областта на разоръжаването, за продължителната му служба за каузата на мира, за всеотдайната му работа в Обществото на народите и ООН и за усилията му в подкрепа на бежанците от войните"
1960 А. Лутули (ЮАР) "за дейността му, чрез която показва, че човешките права могат да бъдат защитени с борба без насилие и жестокост"
1961 Д. Хамаршелд (Шв) "за усилията му да установи мир и доброжелателство между народите"
1962 Л. Полинг (САЩ) "за организиране на кампанията срещу опитите с ядрени оръжия и тяхното използване"
1963 Международен комитет на Червения кръст
Лига на дружествата на Червения кръст
"за тяхната доброволна и безпристрастна хуманитарна дейност в подкрепа на международното разбирателство и мира"
1964 М. Л. Кинг (САЩ) "за непоколебимостта му в борбата за правата на чернокожите"
1965 Фонд на ООН за подпомагане на децата (УНИЦЕФ) "в знак на признание на неговата роля в утвърждаването на братството между народите"
1966 не се присъжда
1967 не се присъжда
1968 Р.-С. Касен (Фр) "за своята всеотдайна работа в полза на световния мир и за защита на човешките права"
1969 Международна организация на труда за дейността й по създаването на инфраструктурата на мира и укрепването на братството между народите
1970 Н. Борлауг (САЩ) "за постиженията му в областта на земеделието и по-специално за неговата ръководна роля в програмите "Зелена революция", които са голям успех в борбата на човечеството срещу глада"
1971 В. Брант (ФРГ) "за конкретните му инициативи, довели до намаляване на напрежението между Изтока и Запада"
1972 не се присъжда
1973 Х. Кисинджър (САЩ)
Ле Дък Тхо (Виет) – отказва наградата
"за усилията им за възстановяване на мира във Виетнам"
1974 Ш. Макбрайд (Ир)
Е. Сато (Яп)
"за усилията му за създаване на международни механизми за гарантиране на човешките права"
"за ролята му при поставянето на
Япония на твърди антимилитаристични позиции"
1975 А. Сахаров (СССР) "за неговата смелост и лична отговорност в подкрепа на основните принципи за мир между хората и за неговата всеотдайна борба срещу употребата на сила и всички форми на нарушаване на човешкото достойнство"
1976 М. Кориган (Вбр)
Б. Уилямс (Вбр)
"за усилията им в името на мира и помирението"
1977 "Амнести интернешънъл" "за приноса й в борбата за справедливост и мир и за защитата на човешкото достойнство срещу насилието"
1978 М. Бегин (Из)
А. Садат (Ег)
"за усилията им при подписването на мирните Кемпдейвидски споразумения"
1979 Майка Тереза (Ин) "за защитата на пострадалите от бедствия, на бедните и гладуващите семейства, на престарелите хора и инвалидите от 330 общности в 73 страни"
1980 А. Перес Ескивел (Ар) "за неговата неуморна и постоянна борба за социална и политическа свобода"
1981 Върховен комисариат на ООН за бежанците за дългогодишна и безкористна работа в подкрепа на бежанците и за усилията му да привлича вниманието на правителствата на държавите към бежанските проблеми
1982 А. Мюрдал (Шв)
А. Гарсия Роблес (Мек)
като признание за дългогодишната им дейност в полза на разоръжаването
1983 Л. Валенса (Пол) "за дейността му, насочена към решаване на проблемите по пътя на преговорите и за миролюбивите му изявления"
1984 Д. Туту (ЮАР) "за последователната му борба за граждански права на чернокожото население в Република Южна Африка"
1985 Организация "Лекарите в света за предотвратяване на ядрената война" "за заслуги в информирането на обществеността за катастрофалните последици от ядрената война, за промяната на човешкото съзнание в полза на мира, за създаването на атмосфера на спокойствие и доверие между народите"
1986 Е. Визел (САЩ) За това, че ангажира световното обществено мнение с проблема за спазването на човешките права
1987 О. Ариас Санчес (КР) "за усилията му, довели до съгласие за мирно решаване на конфликтите в Централна Америка"
1988 Международни сили на ООН за поддържане на мира "като признание за резултатното им посредничество при решаването на международните конфликти, за стабилизиращата им роля за поддържането на мира и сигурността в света"
1989 Далай Лама (Тибет) "за последователните му усилия за освобождаването на Тибет с ненасилствени средства, за борбата му за свобода, независимост и мир"
1990 М. Горбачов (СССР) "за водещата му роля при провеждане на радикалните промени в отношенията между Изтока и Запада"
1991 Аун Сан Сучи (Мианмар) "за нейната борба с мирни средства за демокрация и човешки права"
1992 Р. Менчу (Гв) "за борбата й за правото на живот и достойно съществуване на индианското население в Гватемала и Южна Америка"
1993 Ф. де Клерк (ЮАР)
Н. Мандела (ЮАР)
"за приноса им за мирното отменяне на апартхейда и за полагане на основите на прехода към демократично общество в Южна Африка"
1994 Я. Арафат (Пал)
Ш. Перес (Из)
И. Рабин (Из)
"за техните усилия за мирно решаване на конфликтите в Близкия изток"
1995 Пъгуошко движение (Вбр)
Дж. Ротблат (Вбр)
"за дейността им за забрана на ядрените опити, срещу използването на ядрено оръжие в международни конфликти и за неговото унищожаване, за усилията им за убеждаване на световните лидери да се освободят от натрупаното ядрено оръжие"
1996 К. Бело (Изт Тим)
Ж. Рамош-Орта (Изт Тим)
"като признание за твърдата им позиция за мирно разрешаване на конфликта в Източен Тимор"
1997 Международна кампания за забрана на противопехотните мини
Дж. Уилямс (САЩ)
за работата им за забраната и за разчистването на противопехотните мини
1998 Дж. Хюм (Сев. Ир)
Д. Тримбъл (Сев. Ир)
"за техните усилия да намерят мирно решение на конфликта в Северна Ирландия"
1999 "Лекари без граница" "за нейната пионерска хуманитарна дейност" за оказване на медицинска помощ на жертвите от въоръжените конфликти, природните или причинените от човека бедствия и на другите нуждаещи се от медицински грижи хора
2000 Ким Те Чжун (РКорея) за положените усилията, свързани с постигане на мирен диалог между Северна и Южна Корея
2001 Организация на обединените нации
К. Анан
"за последователната им работа за един по-добре организиран и по-мирен свят"
2002 Дж. Картър (САЩ) "за неуморните му усилия за мирно решаване на международни конфликти, в подкрепа на демокрацията и човешките права и икономическото и социалното развитие"
2003 Ш. Ебади (Иран) "за борбата й за демокрация и защита на човешките права"
2004 Вангари Маатаи (Кен) "за приноса й в устойчивото развитие, демокрацията и мира"



СЪКРАЩЕНИЯ, ИЗПОЛЗВАНИ В ТАБЛИЦИТЕ
Ав – Австрия Кол – Колумбия Кит – Китай Рус – Русия
Авл – Австралия Ег – Египет КР – Коста Рика Унг – Унгария
Ар – Аржентина Из – Израел Мек – Мексико Фин – Финландия
Бел – Белгия Изт Тим – Източен Тимор Ниг – Нигерия Фр – Франция
Вбр – Великобритания Ин – Индия Нид – Нидерландия Чехосл – Чехословакия
Виет – Виетнам Ир – Ирландия Нор – Норвегия Шв – Швеция
Гв – Гватемала Исл – Исландия Пак – Пакистан Швейц – Швейцария
Гер – Германия Исп – Испания Пал – Палестина Юг – Югославия
Гър – Гърция Ит – Италия Пол – Полша ЮАР – Република Южна Африка
Дан – Дания Кан – Канада Пор – Португалия Яп – Япония
   Последна актуализация: 15.01.2008  
Начало : За нас : Вашето мнение : Защита на личните данни : Защита на авторските права : За рекламодатели
Галерии : Атлас : Таблици : Мерни единици : Хроника на човечеството : Статистика
Игра : Най-четено : На днешния ден : Личност на деня
Книгоиздателска къща Труд  Сирма Груп  Сирма Медия   Със съдействието на: Oracle Българска телекомуникационна компания